Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

TV'de şiddet duyarsızlaştırıyor

TV'de şiddet duyarsızlaştırıyor

Pediatri uzmanları, şiddet içeren görüntüleri dizi film gibi veren televizyonların çocukların ruh sağlığını etkilemenin ötesinde nesillerin duyarsızlaştırılmasına neden olduğunu belirtiyor.

Türk Pediatri Derneği Genel Sekreteri ve UNICEF Milli Komitesi kanvekili Murat Tuncer, ANKA'ya yaptığı açıklamada, şiddet içeren savaşın reklamlar arasında olağan gibi sunulmasının toplumsal duyarsızlaşmaya neden olduğunu söyledi.

Tuncer, "Şiddeti evinde rahat koltuğunda seyderen çocuk, hiçbir zaman haksızlığa karşı direnme arzusu duymaz. Hayatı TV ve video filminden öğrenen çocuğun gerçekle bağlantısı kesilir. Gerçekle bağlantısı kesilen kişi olaylara duyarlılık gösteremez. Gerçek korku ve acılar daima yenilebilir" diye konuştu.

TOPLUMU HAKSIZLIĞA AŞILAMAYIN
Bir uyaranın dozu arttıkça direncin azaldığını kaydeden Tuncer, "Toplumu haksızlığa, duyarsızlığa karşı aşılıyorlar. Toplum bu kadar şiddet bombardımanına cevap veremez hale gelecek. Duygusuz, duyarsız bir toplum yaratılacak. Çocuklar, bir elinde kola, bir elinde hamburger ile açlık çeken, şiddet gören yaşıtını olağan gibi izliyor. Bu çocuğun duyarsızlığını artırıyor" dedi.

GÖRÜNTÜLERİ PROTESTO EDİN
Tuncer, anne, baba ve çocuklara, "Bu görüntüler protesto edilmeli, seyredilmemeli" çağırında bulundu. Tuncer, Pediatri Derneği adına, basın yayın kuruluşlarına; "Bu görüntüleri yayınlamayın. İnsani duyguları köreltmeyin, toplumu şiddete karşı aşılıyorsunuz. Toplumsal reaksiyon ileride çok daha azalacak. Savaşın pepsi, kola reklamları arasında sunulması toplumsal duyarsızlığı artırıyor" diye seslendi.

TOPLUM EGOİSTLEŞİYOR
Tuncer, şiddet bombardımanının devam etmesiyle başlayan duyarsızlaşmanın ileride, toplumun koyun gibi yönetilmesine neden olacağını bildirirken, "Toplum, kendisine yapılan haksızlığa karşı gelemez. Egoist bir toplum yaratılır. Toplumsal refleksler kaybolur" uyarısında bulundu.
(ANKA)
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.