Magazin

Türkiye'nin isim profilleri

Türkiye'nin isim profilleri

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Türkiye'nin isim istatistikleri çıkarıldı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre ülkemizde ve erkekler arasında en çok ortak kullanılan adın "Yaşar" olduğu saptandı. Yaşar'ı ise Ayhan, İsmet ve Dursun adları takip etti.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün "www.nvi.gov.tr" adresli İnternet sitesinde açıklanan verilere göre Türkiye'de kadın ve erkekler arasında en çok ortak kullanılan adlar sıralandı.

Buna göre 244 bin 556 erkeğin ve 52 bin 108 kadının kullandığı "Yaşar" adı ilk sırayı aldı. Bunu ikinci sırada "Ayhan" adı takip etti. 143 bin 879 erkek "Ayhan" adını taşırken, "Ayhan" adlı kadınların sayısı ise 25 bin 696 olduğu saptandı.

42 bin kadın "Dursun"
Ortak kullanılan bu isimleri ise İsmet ve Dursun takip etti. Ülkemizde adı "Dursun" olan kadınların sayısının da 42 bin 237 olduğu vurgulandı.

Klasik soyadları
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı bir başka araştırmaya göre ülkemizde en çok kullanılan ilk 5 soyad ise, 'Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin ve Çelik' olarak sıralandı.

En çok kullanılan isimler
En çok kullanılan ilk beş erkek adı da, 'Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin'; kadın adı olarak ise, 'Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep' diye saptandı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de de Fatma ve Mehmet adlarının en yaygın tercih edildiği tespit edildi.
Yayın tarihi: 03.04.2005
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.