Magazin

Türkiye'de Viking spermi satış bayii

Türkiye'de Viking spermi satış bayii

Dünya genelinde en çok sperm veren ülkeler arasında 5.3 milyonluk nüfusu ile Danimarka birinci sırada yer alıyor. Her yıl bin kadar Danimarkalı erkeğin spermi, dünya üzerinde bin bebeğe hayat veriyor ve Viking spermlerinin yayıldığı ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Dünyanın en büyük sperm bankası Cryos International sayesinde Viking genleri başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya yayılıyor. Cryos International, Amerikalılardan gelen yoğun talep üzerine New York'ta şube açtı. Şirket aslında yerel firmalarla çalışarak daha hızlı bir hizmet sunuyor. 40 ülkede spermlerini pazarlayan Cryos International'ın Türkiye'de de temsilciliği var. İstanbul İçerenköy'de faaliyet gösteren Bil-Tek limited şirketi, Cyros'un distribütörlüğünü yapıyor.

NEDEN TERCİH EDİLİYOR
Danimarkalı erkeklerin spermlerinin tercih edilmesinin nedeni göz rengi, boylarının uzun olması, kaliteli spermlerinin oluşu. Ancak Firma yetkililerinden yapılan açıklamada dünyanın en büyük sperm bankasına sahip olmalarının ana nedeninin iyi teknoloji ve sosyal uygunluk olduğunu ifade ediyorlar. Cryos'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ole Schou, tüm dünyaya pazarladıkları spermlerin kullandıkları teknoloji sayesinde yüzde 30 oranında başarı sağladığını, bu başarı oranının diğer sperm bankalarında yüzde 10 civarında olduğunu belirtti.

Danimarka'da sperm bağışlayanların çoğunluğu öğrencilerden oluşuyor. Sperm bağışlayanlara yaklaşık 41 dolar (60 milyon TL) ödeniyor. Ancak alınan spermlerin sadece yüzde 10'u Cyros'un koyduğu yüksek kalite testlerinden geçebiliyor. Sperm almak isteyenler ise mililitresine 200 dolar (yaklaşık 290 milyon TL) ödüyor. İki yıl içinde küresel anlamda ''franchise'' sistemine geçecek olan Cryos International, Hint, Asyalı ve Afrikalıların da spermlerini pazarlamaya başlayacak.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 29.12.2003
717
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.