Magazin

Türk-Yunan kemençe kavgası Youtube'da

Türk-Yunan kemençe kavgası Youtube'da

"Survivor Türkiye-Yunanistan" adlı yarışmanın yankıları sürerken, Türkler ile Yunanlılar sanal ortamda da video görüntüleri üzerinden "Kemençe bizim" tartışması yapıyor.

Dünyanın en çok tıklanan video paylaşım sitesi YouTube, şimdilerde "Türkler ile Yunanlılar arasındaki kemençe sahiplenme savaşı"na ev sahipliği yapıyor. Siteye girip "kemençe" yazarak arama yaptığınızda, karşınıza onlarca görüntü çıkıyor.

Sitede Rize, Trabzon ve Giresun mahreçli kemençe videolarının yanı sıra, bir o kadar da kemençe çalıp mani söyleyen ya da o kemençe eşliğinde horon oynayan Yunanlıların videoları yer alıyor. İki taraf da "Kemençe bizim" diyor.

Youtube'da Yunanlıların çaldığı kemençeyi dinleyip oyunlarını seyredenlerin çoğu yorum yazmadan çıkmıyor. Yunanlılara hitaben, "Siz ne anlarsınız kemençeden? Bu ne böyle? Keman mı, kemençe mi belli değil? Kemençe çalmaktan haberiniz yok" diye başlayan yorumlar yazılıyor.

Kullandıkları kod adlar nedeniyle Yunanlı oldukları izlenimi veren başkaları ise "Pontuslular en iyi kemençe çalanlardır" ya da "Kemençe, Pontuslu Yunanlılar tarafından yaratılan en eski enstrümandır" şeklinde karşı çıkışlar yapıyor.
Yayın tarihi: 04.12.2006
834
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.