Magazin

Türk sineması güçlü geliyor

Türk sineması güçlü geliyor

Gişe rekorları kıran Türk sineması, Eylül ayından itibaren kelimenin tam anlamıyla film sağanağına hazırlanıyor.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte ünlü yönetmenlerin imzasını taşıyan 14 yerli film sırayla görücüye çıkacak.

Sonbaharla birlikte başlayacak yerli film sağanağında şu yapımlar izleyiciyle buluşacak:

Cenneti Beklerken: Yönetmenliğini Derviş Zaim'in üstlendiği filmde, Serhat Tutumluer, Melisa Sözen, Mesut Akusta, Nihat İleri ve Mehmet Ali Nuhoğlu rol alıyor. Objektifini bu kez 17. yüzyıla çeviren usta yönetmen, bir yanıyla önceki filmlerde de değindiği iktidar sorunlarını işliyor.

Filmin konusu bir Osmanlı nakkaşının Doğu'ya yaptığı yolculuk üzerine kurulu. Bu yolculuk, nakkaşın kendisi ve çevresiyle hesaplaşmasını, Osmanlı toplum yapısının ortaya çıkardığı bazı meseleleri de beraberinde getiriyor.

Eve Dönüş: Ömer Uğur'un yönettiği filmde, Memet Ali Alabora, Sibel Kekilli, Savaş Dinçel, Altan Erkekli ve Perihan Savaş rol alıyor. "Babam ve Oğlum" filmine de konu olan 12 Eylül dönemini işleyen filmin senaryosunu da Ömer Uğur yazdı.

1980 döneminin hemen ertesinde kendi halindeki bir işçi ailesinin dramını ironik bir dille anlatan filmde, siyasi olaylardan ve gelişmelerden habersiz yaşayan "Mustafa" isimli karakteri Memet Ali Alabora, karısı Esma'yı ise Sibel Kekilli canlandırıyor. Film için dönemin atmosferini yaratmak amacıyla özel bir set kuruldu.

Çinliler Geliyor: Yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği film de sonbaharla birlikte izleyiciyle buluşacak.

Eşek Adası: Bu komedi filmi de Eylül ayından itibaren seyirciyle buluşacak filmler arasında yer alıyor.

Eve Giden Yol: Semir Aslanyürek'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yapacağı "Eve Giden Yol"un çekimlerine yarın başlanacak. Ünlü dizi oyuncusu Erkan Petekkaya'ya ilk sinema filminde, Melisa Sözen, Metin Akpınar, Erdinç Olgaçlı ve Muhammed Cangören eşlikedecek.

Çekimleri İstanbul, Suriye ve Antakya'da gerçekleştirilecek yapım, Osmanlı İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'na girdiği dönemde Anadolu'nun güney ve güneydoğusunda ve bugünkü Suriye topraklarında yaşanan bir aşk, fedakarlık ve intikam öyküsünü anlatıyor.

Hababam Sınıfı 4: Ferdi Eğilmez'in dördüncü kez kamera arkasına geçeceği film, yine izleyiciyi güldürecek

İklimler: Ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın yeniden kamera arkasına geçeceği filmde, Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Nazan Kesal ile Mehmet Yılmazer rol alıyor.

İmparator Yolu: Uğur Yücel'in yönettiği filmde, ünlü oyuncuya başrolde Kenan İmirzalıoğlu eşlik edecek.

Kader: Usta yönetmen Zeki Demirkubuz'un yönettiği filmde, Vildan Atasever, Müge Ulusoy ile Mustafa Uzunyılmaz başrolü paylaşacak.

Lorkestra: Faruk Aksoy'un yönettiği filmde, Fikret Kuşkan, Levent Kırca ve Metin Akpınar seyirciyle buluşacak.

Sınav: Gişe rekortmeni "G.O.R.A" filminin yönetmeni Ömer Faruk Sorak'ın rejisörlüğünü üstlendiği komedi filminde, İsmail Hacıoğlu, Hümeyra, Altan Erkekli, Güven Kıraç, Zafer Algöz ile Ali Sürmeli'den oluşan güçlü bir kadro görev alıyor. Ünlü Hollywood yıldızı Jean Claude Van Damme'ın da yer aldığı film, gençlerin sınav stresini konu alıyor.

Son Osmanlı (Yandım Ali): Suat Yalaz'ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmde Kenan İmirzalıoğlu başrolü üstlenecek. Filmi Mustafa Şevki Doğan yönetecek.

Şaşkın: Şahin Alparslan'ın yönettiği romantik komedide, Onur Ünsal, Evrim Akın, Serdar Yeğin, Selin Demiratar ve Ahmet Mümtaz Taylan rol alıyor.

Takva: Özer Kızıltan'ın kamera arkasına geçtiği yapımda, Erkan Can, Meray Ülgen ile Güven Kıraç başrolü paylaşıyor.
Yayın tarihi: 14.06.2006
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.