Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk kadınları göbek şampiyonu

Türk kadınları göbek şampiyonu

47 ilde 4 bin 264 kadını inceleyen uzmanlar, Türk kadınlarının bel çevresi kalınlığının 91 santimetre olarak ölçüldüğünü açıkladı.

Türkiye'nin 47 ilinde 4 bin 264 ve erkek üzerinde 4 ayda gerçekleştirilen Metabolik Sendrom Sıklığı Araştırması'nın (METSAR) sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, Türk kadınlarının bel çevresi kalınlığının 91 santimetre olarak ölçüldüğünü söyledi.

Yıllardır 90-60-90 ölçülerinin ideal kadın ölçüsü olarak benimsendiği göz önüne alındığında, Türk kadınlarının 60 santimetrelik bel ölçüsüne sahip olmasının güç olduğu ifade edildi.

Metabolik sendromun bir hastalık olduğunu belirten Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Prof. Dr. Aytekin Oğuz, 'Eğer bir kişide kalp hastalığı riskini artıran bel çevresi kalınlığı, tansiyon ve kan şekeri yüksekliği, trigliserid yüksekliği ve iyi kolesterol düşüklüğü faktörlerinin en az 3 tanesi varsa o kişi metabolik sendrom hastasıdır' diye konuştu.
(Hürriyet)
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.