Magazin

Türk kadını obez

Türk kadını obez

Sağlık Bakanlığı'nın yedi bölgede yaptığı "Kalp Haritası" araştırmasına göre, Türk kadını erkeklere oranla "aşırı şişman" çıktı.

Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıklı Beslenelim Kalbimizi Koruyalım Projesi çerçevesinde yedi bölgede yaptığı "Kalp Haritası" araştırmasına göre, yaklaşık her iki kadından biri ve beş erkekten biri obez konumunda bulunuyor.

Kadınların obezite oranı yüzde 41.5
30 yaş üzeri ve erkekler üzerinde yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de erkeklerde obezite görülme oranı yüzde 21.2 olarak tespit edilirken, kadınlarda bu oran yüzde 41.5 olarak belirlendi.

Türk insanı 'şişman'
Gerek kadın, gerekse erkeklerdeki ortalama değerler incelendiğinde her yaş ortalamasının şişman olarak nitelendirilecek kategoride olduğu ortaya çıktı.

Kentle kırsalın bir farkı yok
Kent ve kırsal kesimde yaşayanlar arasında obezite oranları açısından istatistiksel olarak önemli bir farklılığın olmadığı görüldü. Araştırmaya göre, kentlerde yaşayanların yüzde 34.7'si obez iken, kırsal alanda yaşayanlarda bu oran yüzde 35.9 oldu.
Yayın tarihi: 30.08.2004
340
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.