Magazin

Türk kadını erkeklerden %25-50 az maaş alıyor

Türk kadını erkeklerden %25-50 az maaş alıyor

Sivil toplum örgütleri ile mahalli yönetimler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde etkinlikler düzenledi, açıklamalar yaptı. Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, Türk kadınlarının layık oldukları saygınlığa ve her alanda hak ettikleri statüye kavuşmaları dileğinde bulundu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da Türkiye'deki çalışan kadınlara, erkeklere göre yüzde 25-50 oranında daha az ücret verildiğini savundu.

Doğan, ''Türkiye'de, kadınların yüzde 40'ı görücü usulüyle evlenirken, yüzde 20'si nikahsız yaşıyor. 100 kadından ancak 2'si yükseköğrenim görüyor. 8 milyon okuma-yazma bilmiyor. Kadınların yüzde 55'i doğum kontrolü uygularken yüzde 64'ü hamilelik döneminde doktor yüzü görmüyor, yüzde 65'i eve gelen konuğa görünmüyor'' dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, erkeğin egemen olduğu bir dünyanın eksik, dengesiz ve geri kalacağını bildirdi.

İzmit Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde, 8 Mart dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Cezaevi Müdürü Bekir Alanoğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadınlar koğuşunda düzenlenecek eğlenceyle kutlanacağını söyledi. Bu arada, İzmit Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, yarın kadınların belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanabileceğini açıkladı.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADAUM) ile Adana Soroptimist Kulubü'nün ortaklaşa düzenledikleri ''Dünya Kadınlar Günü'' panelinin 10 Mart Pazartesi günü yapılacağı bildirildi.

Panelde, Türkiye Bilimler Akademisi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ayhan Çavdar, ''Kadın ve Bilim'', Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. İ. Agah Çubukçu ''İslamda Kadın'', İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nur Sertel'in de, ''Kadın, Eğitim ve Politika'' konularını ele alacaklar.
(AA)
Yayın tarihi: 07.03.2003
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.