Magazin

Türk halkı ifadeye özgürlük istiyor

Türk halkı ifadeye özgürlük istiyor

Türk halkı düşünceye özgürlüğün toplumsal barış için gerekli olduğunu düşünüyor. Toplumun yüzde 73'ü Türkiye'de insan hakları ihlallerinin yaygın olduğunu ifade ediyor.

Avrupa Komisyonu ile Liberal Düşünce Topluluğu'nun işbirliği ile aralarında İstanbul, Van, Diyarbakır, Mersin, İzmir Manisa gibi illerin de bulunduğu 15 ilde 3 bin 60 kişi ile görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçları Sheraton Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu. LDT Başkanı Atilla Yayla ifade özgürlüğünün tüm özgürlüklerin buluştuğu kavşak nokta olduğunu belirtirken, Türkiye'de son sözün siyasilerde olduğu bir yapının oluşturulması gerektiğini kaydetti. Araştırma Doç. Dr. İhsan Dağı, Doç. Dr. Metin Toprak ve Doç. Dr. Ömer Demir tarafından gerçekleştirildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK
Araştırmaya katılanların yüzde 73'ü Türkiye'de insan hakları ihlallerinin yaygın olduğunu ifade ederken, yüzde 75'i temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını hissettiğini söyledi. Türkiye'de insanların düşüncelerini özgürce ifade edebildiklerini düşünenlerin oranı sadece yüzde 16 iken, toplumun yüzde 80'i insanların düşüncelerini serbestçe ifade edemediklerini kaydetti.

Toplumun yüzde 92'si düşünce özgünlüğünün barış içinde yaşamak için gerektiği olduğunu, yüzde 89'u insanların düşüncelerini açıklamalarının hiçbir şekilde suç olmaması gerektiği görüşünde. Toplumun yarıdan fazlası, başörtülüler, kadınlar, dindarlar, eşcinseller ve Kürtlerin baskı gördüğünü savunuyor.

KARAKOL VE CEZAEVİNDE İŞKENCE VAR
Toplumun yüzde 63'ü polisin, yüzde 48'i mahkemelerin ve yüzde 47'si ise devlet memurlarının Türkiye'de insan haklarını ihlal ettiğini düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 54'ü Türkiye'de karakol ve cezaevlerinde yaygın biçimde işkence yapıldığını ifade ederken, toplumun yüzde 55'i, ifade özgürlüğünün önündeki engel ve ihlallerin hem uygulayıcılardan hem de yasalardan kaynaklandığını bildiriyor.

Kürtçe radyo ve TV yayın serbestliğinden yana olanların oranı yüzde 42 iken, okullarda Kürtçe eğitim-öğretimin serbest olması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 34, Kürtçe eğitime karşı olanların oranı yüzde 54 olarak gerçekleşti. Toplumun yüzde 70'i üniversitelerde başörtüsünün serbest olması gerektiğini düşünüyor.

MAHKEMELERDE DEVLET BASKISI VAR
Araştırmaya katılanların yüzde 65'i Türkiye'de kanunların adil uygulanmadığı düşüncesinde iken, yüzde 29'u AİHM'nin Türkiye ile ilgili kararlarının adil olduğu görüşünde. Toplumun yüzde 63'ü, Türkiye'de ifade özgürlüğü ile ilgili davalarda mahkemeler üzerinde devlet baskısının olduğunu düşünürken, yüzde 57'si Yüksek Askeri Şura kararlarına karşı yargı yolunun açılmasını istiyor.

GÜVENLİK, ÖZGÜRLÜĞE KARŞI BAHANE
Toplumun yüzde 70'i vatandaşların devletin mevcut düzenini serbestçe eleştirebilmesi gerektiğini, yüzde 77'si Türkiye'de demokrasinin kurum ve kurallarıyla tam olarak işletilmediğini düşünürken, toplumunu yüzde 64'ü siyasi partilerin kapatılmasına karşı olduğunu, yüzde 59'u devletin özgürlükleri kısıtlamak için güvenlik endişesini bahane olarak kullandığını savunuyor.

AB'Yİ İSTİYORUM
Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda bir referandum yapılması halinde üyelik yönünde oy kullanacaklarını belirtenlerin oranı yüzde 65 olarak gerçekleşirken, yüzde 26'si AB'ye karşı oy kullanacağını ifade etti. Toplumun yüzde 55'i AB üyeliği olmasaydı Türkiye'de insan hakları ve düşünce özgürlüğü ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmayacağını düşünüyor. Toplumun yüzde 63'ü ise AB üyelik sürecinin Türkiye'de insan hakları ile ilgili gelişmeleri olumlu yönde etkilediği, yüzde 68'i AB üyeliğinin insan hak ve özgürlüklerini daha da geliştireceği görüşünü dile getirdi.

BAŞBAKANLIK İNSAN HAKLARI BAŞKANLIĞI TANINMIYOR
Araştırmaya katılanların yüzde 90'ı AİHM'yi tanırken, tanıyanların yüzde 62'si bu kurum hakkında olumlu düşüncelere sahip bulunuyor. İnsan Hakları Derneğinin tanınma oranı yüzde 82, olumluluk imajı yüzde 62 iken, TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, il ve ilçe insan hakları kuruluşlarının tanınma ve olumlu imajları AİHM ve diğer sivil insan hakları kuruluşlarına göre önemli ölçüde düşük olması dikkat çekici bulundu.
(ANKA)
Yayın tarihi: 03.12.2002
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.