Magazin

Türk filmlerine telif hakkı

Türk filmlerine telif hakkı

Oyuncular Meslek Birliği, televizyon kanallarından yayınladıkları Türk filmlerinin oyuncuları adına telif alacak.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na dayanılarak kurulan Oyuncular Meslek Birliği (OYUNCUBİR), televizyon kanallarından, yayınladıkları Türk filmlerinin oyuncuları adına telif alacak.

OYUNCUBİR, Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) ve Tiyatro Oyuncuları Derneği (TODER) adlı üç oyuncu derneğinin birleşmesiyle kurulmuştu.

OYUNCUBİR başkanı Can Kolukısa, sinema sektörünün, çalışanlarının haklarının en fazla gaspedildiği sektörlerden biri olduğunu söyledi.

Buna rağmen çalışanların bir sendikaları ya da haklarını savunacak yolları olmadığını belirten Kolukısa, gerek telif hakları, gerek oyuncuların yapımcı şirketlere karşı haklarının aranması konusunda faaliyette bulunacaklarını söyledi.

Telifler oyunculara emekli maaşı

Kolukısa, "Avrupa'da uygulanan değişik sistemler var, biz de bunlardan birini seçeceğiz. Her kanal günde en az 3 Türk filmi oynatıyor. Film başına belli bir para verecekler.

Televizyon 90 dakikasını dolduruyor o filmle... Biz, her oynatışında öyle trilyonlar falan değil, oyuncular için 'ortalama 750 milyon-1 milyar lira bir para ödeyin' diyoruz.

15-16 oyuncu adı görüyorsunuz bir yapıma baktığınız zaman. 15-16 oyuncu için bu parayı istiyoruz biz... Bu büyük bir para değil. Bir havuzda bu paraları toplarız, her bir oyuncunun listesini çıkarıp o havuzdan payına ayda ne düşüyorsa onu veririz. Bu oyuncuya bir emekli maaşı gibi olur."dedi.

İlk protokol TRT'yle

Oyuncuların telif hakkını ödemeyenlere karşı RTÜK kanalıyla yayın durdurma hakları olduğunu söyleyen Kolukısa, "RTÜK önce ekran karartma cezası, sonra para cezası verebilecek" dedi.

İlk protokolü TRT'yle gelecek ay imzalayacaklarını söyleyen Kolukısa, "Kemal Sunal'ın, en iyi kazanmışlardan biri olduğunu varsaysak bile, birgün bu insanlar bir emekli maaşına muhtaç olabiliyor.

Sorun Türkiye'de sinema sektörünün yanlış yapılanmasından kaynaklanıyor. Hiçbir tutar tarafı olmayan bu sektör kendisine dünyanın en gelişmiş sektörünü, ABD sinemasının star sistemini örnek alıyor.

Bir sürü yıldız yaratıyor ve sonra zannediyorsunuz ki, bu yıldızların herbiri Hollywood yıldızları gibi saraylardalar, havuzlu evlerdeler. Hayır değil.

Telif hakları tam oturduğu zaman oyuncuların sosyal hakları da kazanılacak. Her akşam Kemal Sunal gibi oyuncuların filmleri yayınlanıyor. 'Bu filmler yayınlanmasın' demiyoruz, yayınlansın ama yayınlandığı zaman da hem Kemal Sunal, hem oyuncu kadrosunda yer alan diğer arkadaşlarımızın hakları verilsin." dedi.
Yayın tarihi: 24.08.2001
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.