Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türk erkekleri, sigara içmede Avrupa birincisi

Türk erkekleri, sigara içmede Avrupa birincisi

Tütünün insan sağlığı üzerindeki olumsuzlukları nedeniyle, ülkemizde her yıl 2.7 milyar dolarlık ekonomik kayıp meydana geldiği belirlendi.

Ülkemizde her yıl sigara kullanımı yüzünden 100 bin kişinin erken öldüğü, gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı hızla düşerken, Türkiyede yılda yüzde 80 oranında arttığı ve Türk erkeklerinin sigara içme oranları ile Avrupalı erkekler arasında en çok sigara içen ülke olarak ilk sırada geldiği açıklandı.

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu, yaygın sigara içme konusundaki iki araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 62.8inin, kadınların yüzde 24.3ünün ve tüm toplumun yüzde 43.6sının sigara kullandığının belirlendiğini söyledi. Dr. Kavafoğlu, "Gelişmiş ülkelerde tütün tüketimi hızla düşerken, gelişmekte olan ülkelerde son 20 yılda yüzde 80 oranında artış görülmüştür. Ülkemizde bu ülkeler arasındadır. Bunun en büyük nedeni, uluslararası tütün şirketlerinin gelişmekte olan ülkelerde pazar oluşturma stratejileridir. 2001 yılında dünyadaki sigaraların yüzde 2si, Avrupada tüketilen sigaraların yüzde 14ü ülkemizde içilmiştir. Türkiye bu sigara içme oranları ile Avrupada erkekler arasında en çok sigara içilen ülkeler arasındadır. Tütünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle Türkiyede halen yılda 2.7 milyar dolar ekonomik kayıp olmaktadır" dedi.
(DHA)
508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.