Magazin

Turistleri Sahra mı yuttu!

Turistleri Sahra mı yuttu!

Macera için motosiklet ve ciplerle Sahra Çölü'ne giden 29 Avrupalı turist çölde yok oldu. Turistleri bulmak için Cezayir'de arama başlatıldı.

Alman, Avusturyalı, İsviçreli ve Hollandalı turistlerin bulunduğu gruptan ilk 11 kişi 21 Şubat'ta kayboldu. Diğerlerinden ise en son 8 ve 17 Mart'ta haber alındı. Turistlerden 16'sının Alman olması nedeniyle hükümet devreye girdi ve kayıpların aranması için Alman Soruşturma Bürosu'na bağlı bir ekip Cezayir'e gönderildi. Şu ana kadar bulunan tek ipucu çölün altındaki bir labirent. Ekipler çöl altındaki bir tünelin girişinde enkaz halinde bir de araç buldular.

Köktendinciler mi kaçırdı
Turistlerin dolaştığı alanların, Cezayirli köktendinci şiddetin hüküm sürdüğü bölgelerin çevresinde olduğu bildiriliyor. Hatta terör eylemlerine maruz kalmamak için Cezayir'e, Tunus yolunu kullanarak güneyden girdikleri biliniyor. Ancak güneyde faaliyet gösteren Muhtar Belmuhtar adlı köktendinci lidere bağlı grubun tehlike saçtığı belirtiliyor. El Kaide ile bağlantısı olan bir örgüt ile güçlerini birleştiren bu grubun turistleri kaçırmış olabileceği söyleniyor.

Şeytan üçgeni
Almanların yanı sıra sekiz Avusturyalı, dört İsviçreli ve bir de Hollandalıdan oluşan turist kafilesini helikopterle arama çalışmaları, başkent Cezayir'e 1500 km mesafede, Libya sınırı yakınlarındaki İllizi bölgesinde yoğunlaştırıldı. Yetkililer, turistlerin geniş bir coğrafi üçgenin içinde kaybolduğunu düşünüyor. Bu üçgen başkent Cezayir'in 1700 km güneydoğusundaki Djanet'den 1900 km güneydeki Tamanrasset'e, buradan da güneye doğru 800 km mesafedeki Ouargla'ya uzanıyor.

Çöl altındaki labirent
Arama ve kurtarma ekipleri çölde çalılıkların bulunduğu bir bölgede önce bir araç enkazı sonra da bu enkazın yakınında çölün altına doğru uzanan bir tünelin girişini buldular. Şimdi turistlerin çöl altındaki dehlizlerde kaybolmuş olabileceği de düşünülüyor (üstte).Yanda ise kayıp Alman turistlerin son fotoğrafı görülüyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 08.04.2003
454
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.