Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tüm zamanların en iyi 10 Eurovision şarkısı

Tüm zamanların en iyi 10 Eurovision şarkısı

İngiliz müzik otoriteleri, tüm zamanların en iyi 10 Eurovision şarkısını seçti. Birincilik, 1974'te İsveç'i temsil eden ABBA'nın 'Waterloo' adlı şarkısının oldu!

Ukrayna'daki 50'nci Eurovision şarkı yarışması öncesi İngiliz müzik otoriteleri, tüm zamanların en iyi 10 Eurovision şarkısını seçti. 1974 yılında düzenlenen yarışmada İsveç'i temsil eden ABBA'nın ünlü 'Waterloo' adlı şarkısı, tüm zamanların en iyi Eurovision şarkısı seçildi. Bristol Üniversitesi'nden müzik uzmanı Dr. Harry Witchel, seçimi yaparken dikkate aldıkları kriterleri şöyle özetledi: "En iyi şarkıyı seçmek için birçok unsuru göze aldık. Tempo ile ritm ve şarkının kolay hatırlanıyor olması, en önemli kıstasımız oldu. Daha sonra dans, kostüm, koro gibi unsurları göz önüne aldık." Witchel ayrıca, "Bir çok müzik tutkunu eminim Waterloo'nun birinciliği konusunda hemfikirdir. 50 yıllık Eurovision tarihinde onun gibi kaliteli şarkı çok nadir görülmüştür" dedi.

En İyi 10 Eurovision Şarkısı
1. ABBA: 'Waterloo' 1974 İsveç
2. Celine Dion: 'Ne Partez Pas Sans Moi' 1988 İsviçre
3. Sandie Show: 'Puppet On A String' 1967 İngiltere
4. Teach-In: 'Ding a Dong' 1975 Hollanda
5. Bobbysocks: 'La Det Swinghe' 1985 Norveç
6. Bucks Fizz: 'Making Your Mind Up' 1981 İngiltere
7. Salome: 'Vivo Cantando' 1969 İspanya
8. Johnny Logan: 'Hold Me Now' 1987 İrlanda
9. Dana: 'International Diva' 1998 İsrail
10. Charlotte Nilsson: 'Take Me To Your Heaven' 1999 İsveç

SİYASİ TAVIR ETKİLİ
Bu arada İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Eurovizyon şarkı yarışmalarında siyasi tavır ve verilen oylar arasında doğrudan bağlantı olduğunu iddia etti. Guardian, "Eurovision oylaması siyasi" başlıklı yazısında, her ülkenin jürisinin önceki yarışmalarda kendilerine yüksek puan verenlere karşı cömert davrandığını belirti. 1991 ve 1996 yılları arasındaki istatistikleri inceleyen bilim adamlarının raporlarına dayanarak hazırlanan haberde, Türkiye, Bosna Hersek, İspanya ve Hırvatistan'ın birbirlerine yüksek puan verdiği yazıldı.
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.