Magazin

TRT'den kulaklara bayram

TRT'den kulaklara bayram

TRT, arşivlerinde bulunan 20 bin 60 sesli eseri en erken 10 sene içinde CD'lere aktaracak. Şu ana kadar Zeki Müren, Safiye Ayla, Kani Karaca'nın kayıtları CD'lere aktarıldı.

TRT Müzik Dairesi Başkanı Neyzen Süleyman Erguner, TRT'nin çok geniş bir arşivinin bulunduğunu söylerken, yoğun çalışmalara karşın tüm arşivi 10 sene içinde CD'lere aktarabileceklerini belirtti. Erguner, yakın bir zamanda müzik marketlerde birer TRT standı oluşturarak vatandaşlara hizmet vereceklerini söyledi.

Süleyman Erguner TRT'nin Sesli ve Yazılı Arşivinin Halka Sunulması Projesi'ni hayata geçirmeye başladıklarını bildirdi. Özel televizyon ve radyo kanalları kurulmadan önce tüm sanatçıların TRT'de kayıt yaptıklarını ve bunun çok geniş bir arşiv anlamına geldiğini kaydeden Erguner, bu nedenle Türkiye'nin her yanından yayın yapan TRT radyolarının kendi kolleksiyonları bulunduğunu, bu arşivlerin yurt arşivi olduğunu söyledi. Erguner, TRT'nin arşivlerini isteyen herkesle paylaşmak istediklerini belirterek, arşivleri öncelikle elektronik ortama aktaracaklarını ve daha sonra bu arşivlerden üretim yapacaklarını ifade etti.

TRT STANDLARI OLUŞTURULACAK
TRT'nin 20 bin 60 sesli eserinin, 20 bin civarında repertuvarının ve 3 bin 447 enstrümantal eserinin bulunduğuna dikkat çeken Erguner, öncelikle sesli eserleri CD'lere aktaracaklarını ve vatandaşın hizmetine sunacaklarını anlattı. Erguner, yoğun çalışmalara karşın bunun yaklaşık 10 seneyi bulacağını söyledi. Şimdiye kadar Türk Müziği'nden Zeki Müren, Safiye Ayla, Mediha Demirkıran, Kani Karaca, Recep Bilgiç, Nesrin Sipahi, Turan Engin, Mükerrem Kemertaş, Nezahat Bayram, Ümit Tokcan, Klasik Müzik alanından da Bülent Tarcan ve Ayhan Baran gibi sanatçıların CD'lerini gerçekleştirdiklerini anlatan Erguner, fasıl, uzunhava ve Alaturka yarışmasının 16 eserinin kayıtları dahil 14 albüm hazırladıklarını belirtti.

Yakın bir zamanda elde edilen CD'ler ile müzik marketlerde bir TRT standı oluşturmak istediklerini ifade eden Erguner, "En yaygın dağıtım ağını oluşturacak şirketle anlaşma yapacağız. Geçmişte TRT ile ilgili şeyler yine TRT'nin marketlerinde satılıyordu, ama artık vatandaşlar istediği albüme istediği yerden ulaşabilecek" diye konuştu.

"Ayrıca TRT'ye her yıl 1500-2000 civarında yeni eser gelir. Kurulda incelenen ve TRT repertuvarına uygun bulunan eserler de arşive alınacak ve CD'lere aktarılacak" diyen Erguner, böylece vatandaşların yeni eserleri de tanıma fırsatı bulacaklarını anlattı.
Yayın tarihi: 14.07.2005
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.