Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Travma kadınları kleptoman yapıyor

Travma kadınları kleptoman yapıyor

PEDAM (Psikiyatrik Eğitim, Danışma, Araştırma ve Tedavi Merkezi) psikiyatri uzmanı Dr. Bahadır Bakım, kleptomanın (çalma hastalığı), kadınlarda erkeklere göre yaklaşık dört kat daha sık görüldüğünü söyledi.

Kleptomaniyi, 'kişinin ihtiyacı olmadığı, hemen kullanmayacağı ve maddi değeri nedeniyle satmayı düşünmediği birtakım nesneleri izinsiz alması' olarak tanımlayan Dr. Bakım, şunları anlattı:

''Kişi bu davranışı daha önce düşünüp planlamaz, aniden gerçekleştirir. Bu kişiler, çoğunlukla o malı satın alabilecek yeterli maddi birikime sahiptir. Ancak ona hemen sahip olmak ister ve bunu yapana kadar büyük bir gerilim hisseder. Bu davranış akabinde mutluluk ve rahatlama duyar. Hastalığın ortaya çıkmasında çocukluk döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsat travmaların önemi vardır. Kleptomani, kadınlarda erkeklere göre yaklaşık dört kat daha sık görülmektedir. Çünkü depresyon, kaygı bozukluğu gibi birtakım ruhsal sorunlara da genel olarak kadınlarda daha fazla rastlanır. Hem erkek, hem de kadınlarda diğer dürtü kontrol bozuklukları rahatsızlığa eşlik edebilir.''
Yayın tarihi: 26.08.2002
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.