Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Travma ile başa çıkma yolları

Travma ile başa çıkma yolları

Uzmanlar, insan eliyle yapılan saldırılara doğrudan maruz kalanların üçte birinde travmaya bağlı ruhsal sorun riski saptandığını belirtiyor.

İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, ilde son bir haftada meydana gelen saldırılar nedeniyle oluşabilecek ruhsal travmalara dikkat çekildi. Türkiye Psikiyatri Derneği ve İstanbul Tabip Odası , İstanbulluların, saldırıların etkileriyle baş edebilmesini sağlamak amacıyla ortak bir metin de hazırladı.

Metinde, saldırılardan doğrudan ya da dolaylı etkilenenlere şu tavsiyelerde bulunuldu:

 • ''Tüm ev halkı olarak, haber alma gereksinimini karşılayacak ölçüyü aşacak bir sürede TV başında ilgili konuyla ilgili programları izlemeyin.


 • Kötü olasılıklar üzerine düşünmekten ya da abartılı senaryolar kurmaktan kaçının.


 • Yaşadığınız olayı konuşmaktan kaçınmayın, duygularınızı, üzüntünüzü bastırmaya çalışmayın. Yaşamın anlamını düşünün ve geleceğe yönelik planlar yapmaya çalışın.


 • Yaşadıklarınız karşısında kendinizi çaresiz, hiçbir şey yapamayacak durumda hissedebilirsiniz. Ancak bu yakınmalar bir haftadan uzun sürüyorsa ruh sağlığı uzmanına başvurun.


 • Çocuklarınızın sizin yakınlığınıza her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu unutmayın
  (bedensel yakınlığı, elini tutmayı, sarılmayı ihmal etmeyin). Ancak bu yakınlığı, aşırı bir koruyuculuğa dönüştürmeyin.


 • Çocukların korku, kızgınlık gibi duygularını ifade etmelerine izin verin hatta
  yüreklendirin, ağlamalarını önlemeyin. Yaşadıklarının son derece doğal olduğunu, bir hastalık olmadığını anlatın.


 • Çocukları travma ya da sıkıntıdan korumak için olanları gizlemek doğru değildir. Çocukların da neler olduğunu bilme ve anlamaya gereksinimleri vardır. Anlatırken onların anlama düzeylerine uygun birifade kullanın.


 • Çok fazla etkilenen, davranış değişiklikleri azalmayıp süren ya dagittikçe artan
  çocuklarınızı en yakın ruh sağlığı uzmanına götürün.''


 • Yayın yasağına tepki
  Bu arada, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, saldırılar sonrası getirilen yayın yasaklarının bir çözüm olmadığını söyledi. Prof. Dr. Fincancı, yayın yasaklarının hem düşünce özgürlüğüne aykırı olduğunu hem de korkuyu artırıcı bir etki yaratabileceğini sözlerine ekledi.
  Yayın tarihi: 21.11.2003
  367
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.