Magazin

Trafikte 27 milyon saat duraklama

Trafikte 27 milyon saat duraklama

İstanbul trafiğinden bunalanlara duyurulur: Beterin beteri var! ABD'nin trafiğin en kötü olduğu kentlerinin başında gelen Los Angeles'te araba kullananların 1 yıl içinde trafikte bekleyerek tam 27 milyon saat kaybettikleri hesaplandı.

Los Angeles kenti trafiğin en yoğun olduğu yer olarak Ventura otoyolu üzerindeki I-405 kavşağı gösteriliyor. Bu kesimde her gün öğleden sonraları trafik tam 5 saat tıkanıyor. Amerika'da trafiğin en fazla tıkandığı 10 bölgeden 4'ü, LA'de bulunuyor. Bu kesimlerde yoğunluk son 5 yıl içinde yüzde 40 artış göstermiş.

Los Angeles'ı, yıllık 25.2 milyon saat kayıpla Chicago izliyor. Trafiğin en kötü olduğu 3. kentin ise Phoenix olduğu ve buradaki yıllık kaybın 23 milyon saate ulaştığı kaydediliyor.

Sebep bir tane değil ki!
Yeterli yol olmaması ve araç sayısının fazlalığı yüzünden meydana gelen trafik tıkanmaları, yollardaki zaman kayıplarının yüzde 50'sinin sebebini oluşturuyor. Trafik kazaları, yol yapım çalışmaları, kötü hava koşulları ve sinyalizasyonun iyi işlememesi de diğer sebepleri oluşturuyor.

Çalışmalar yoğunlaştı
Merkezi Massachussets Eyaleti'nin Cambridge kentinde bulunan "Cambridge Systematics Inc" adlı şirket tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Amerika'da 1997 yılında 167 kötü trafik kavşağı bulunurken, bu sayı 2002 yılında 233'e çıktı. Aynı dönemde yapılan alt ve üst geçitler sayesinde 18 tıkanma noktası da ortadan kaldırıldı.
Yayın tarihi: 20.02.2004
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.