Magazin

Trafiğe her yıl 1.2 milyon kurban

Trafiğe her yıl 1.2 milyon kurban

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada trafik kazalarından her yıl 1.2 milyon kişinin ölüyor. Daha kötüsü, rapora göre bu sayı önümüzdeki 15 yıl içinde iki katına çıkacak.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada, "trafik kazaları AIDS ya da sıtma kadar çok insanın ölümüne yol açtığı halde bunların engellenmesi yolunda uluslararası alanda herhangi bir çaba harcanmadığı" ifade edildi. Bu tutumu eleştiren örgüt yetkililerinden Etienne Krug, "Bu konuda adeta bir kadercilik hakim. İnsanlar, 'toplumlar modernleşiyor, dolayısıyla daha çok araç ve yol yapılacak, bunun sonucu da trafik kazaları artabilir' diye düşünüyor" dedi.

Gelişmişliğe göre kaza anatomisi
Bu düşünceyi değiştirmek amacıyla yıl boyu devam edecek kampanya başlatan Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre, trafik kazalarından ölenlerin sayısı 2020 yılında 2.3 milyona yükselecek.

Öte yandan, kazalarda kimlerin hayatını kaybettiği de bölgelere göre değişiyor. Verilere göre, ABD dahil sanayileşmiş ülkelerde kazalarda ölenlerin çoğunluğunu, kazaya uğrayan araçta bulunanlar oluşturuyor. Güneydoğu Asya ülkelerinde trafik kazaları kurbanlarının çoğunluğunu bisiklet ya da motosiklet kullananlar oluştururken, az gelişmiş ülkelerde daha çok yayalar kazaya kurban gidiyor. Bunun en büyük sebebi olarak da, gelişmemiş ülkelerde otoyolların aynı zamanda bisikletliler, yayalar, at arabaları ve hatta hayvanlar tarafından da kullanılması gösteriliyor.

Aşırı sürat en önemli faktör
Yetkililer, trafik kazalarından en fazla ölümün Güneydoğu Asya ülkelerinde görüldüğünü, ancak 100 bin kişiye düşen ölü sayısı açısından Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin başı çektiğini kaydettiler.

Trafik kazalarının yüzde 30'una aşırı sürat yol açıyor. Alkollü araç kullanılması da önemli faktörler arasında yer alıyor. Emniyet kemeri kullanımının ölüm ve yaralanmaları üçte iki oranında azalttığını belirten uzmanlar, gündüz farlar yanık olarak seyretmenin kazaları yüzde 10-15 oranında azalttığına da dikkat çekiyorlar.
Yayın tarihi: 05.04.2004
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.