Magazin

Toplum onlarla yükseliyor

Toplum onlarla yükseliyor

Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın üniversiteli gençleri, Van, Sivas, Adana, Ankara ve Balıkesir'de, eğitime ve toplumsal barışa büyük katkılar sağlayan örnek çalışmalara imza attı. Bir istekleri var: Desteğin artması.

Kurulalı daha bir yıl bile olmayan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), özellikle üniversite öğrencilerinin çalışmalarıyla başarılı işlere imza atıyor. TOG'un gönüllüleri, eleştirmek için değil, değiştirmek için mücadele ediyor.

TOG'un '2. Gençlik Konseyi' geçen hafta Balıkesir'in Erdek ilçesinde yapıldı. 23 ildeki 41 üniversiteden 103 TOG üyesinin katıldığı üç günlük toplantıda, yaşama geçirilen projeler anlatıldı, uygulanacak yeni projelere karar verildi. Hüdazan Şahin, Cengiz Atmaca, Kaddafi Bozkurt, Ali Samet Ulu ve Furkan Zengin ise yaşama geçirdikleri projelerle toplantının en dikkat çeken isimleri oldu.

Beş haftada başarı
Hüdazan Şahin, Van 100. Yıl Üniversitesi Kimya Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenim görüyor. Vakfın Van koordinatörlüğünü yürüten 21 yaşındaki Şahin, 2003'ün haziran ayında, 'Doğubeyazıt Eğitim Projesi'ni yaşama geçirdi. Yerel idarecileri güçlükle ikna eden Şahin ve altı arkadaşı, kaymakamlığın verdiği iki bina ve üç sınıfta çoğunluğu çocuk ve ev kadınlarından oluşan 80 kişiye ÖSS'ye hazırlık, İngilizce ve bilgisayar dersleri verdi. Şahin, "Proje beş hafta sürdü. İngilizce dersimize ilçeye turist olarak gelen beş İtalyan da katıldı. Kursiyerlerin hepsi eğitimi başarıyla tamamladı" dedi.

Kan davası sona erdi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Teknikerliği öğrencisi olan Cengiz Atmaca, 25 gönüllüyle birlikte Gemerek'teki Beştepeler İlköğretim Okulu' nun hayatını değiştirdi. Atmaca ve arkadaşları, kurulduğu 1963 yılından beri hiç onarım görmeyen ve 27 çocuğun öğrenim gördüğü okul için 25 Nisan 2003 tarihinde kolları sıvadı.
TOG gönüllüleri çatıyı onardılar, zemine taş döşediler, iç ve dış boyama ile ağaçlandırma yaptılar. Sonra da okula bilgisayar, telefon ve faks aldılar.
19 Mayıs'a kadar süren çalışmalara, yüz yılı aşkın bir süredir kan davalı olan iki aile de katıldı. Aynı sokaktan bile geçmeyen aileler birlikte kiremit taşıdı.
Onarımdan bir ay sonra kan davası unutuldu, iki aile dost oldu.

Kimsesizlerin ağabeyi
21 yaşındaki Ali Samet Ulu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi. Ulu ve 20 gönüllü, SHÇEK'nın Adana Yumurtalık' taki yaz kampında kalan çocuklar için çalıştı. Önce sahildeki çöpleri topladılar, ağaçları budadılar, sonra çocuklar için futbol sahası yaptılar. Çevredekiler tarafından dışlanan çocuklara psikolojik yardımda bulundular ve eğlenceler düzenlediler. Belediye ve kaymakamlığın desteği sayesinde çalışmalar için sadece 500 milyon lira harcandı.
Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Kaddafi Bozkurt, 125 gönüllü arkadaşıyla birlikte Ankara'daki Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Meslek Lisesi'ne hayat verdi.

130'u yatılı, 170 öğrencinin bulunduğu okulda sadece bir müstahdem vardı, tuvaletler çok kötüydü, kokudan okula girilmiyordu. Bozkurt ve arkadaşları önce okulu temizledi. Sonra çocuklarla yüz yüze görüşerek eğitim verildi, okula iki bilgisayar temin edildi.

Doğuya el attı
Balıkesir Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Furkan Zengin, Doğu Anadolu Bölgesi'nden göçen vatandaşların bulunduğu 100. Yıl Mahallesi'nin kentle kaynaşabilmesi amacıyla, mahallenin ilköğretim okulunda çalıştı. 10-11 Ağustos 2003 arasında yapılan çalışmada, okul onarılarak öğrenime hazır hale getirildi, dokuz bilgisayar alındı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.09.2003
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.