Magazin

'Top Gun'ı kahkaha atarak izlemiştik

'Top Gun'ı kahkaha atarak izlemiştik

Sabiha Gökçen'in izinden yürüyen kadın pilotlar, nasıl savaş pilotu olduklarını anlattılar. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın üç kadın savaş pilotuyla MEF Okullarınca çıkarılan Modern Bakış Dergisi Yazı İşleri Müdürü Azmi Koçak görüştü.

Konya 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda görev yapan Hava Pilot Üsteğmen Tuğba Yavuz ve Hava Pilot Üsteğmen Ebru Sezginer, kendileri gibi savaş pilotlarıyla evli. Küçükken ikisinin de hayallerini savaş uçağı pilotu olmak süslemiyormuş. Kaderlerini, ÖSS sınavında başarılı olunca ''Hava Harp Okulu'na katılmak ister misiniz?'' yazılı bir mektup değiştirmiş. Her ikisi de ailelerinden destek görmüş. Yeni bir meslek seçme hakları olsa, ikisi de pilotluk konusunda mutabık kalıyor. Tom Cruise'un gişe rekorları kıran ''Top Gun'' filmini kahkahalarla izlediklerini söyleyen Ebru Sezginer, ''O filmi komedi filmi niyetine izledik. Çünkü sahneler gerçeği hiç mi hiç yansıtmıyordu.'' dedi.

Merzifon 5. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda görevli Üsteğmen Berna Şen savaş pilotu olmaya, Hava Harp Okulu'ndaki kamplarda yapılan uçuşlar sonrasında karar vermiş. Filo kol uçucusu Berna Şen, ''Bir bankacı evine döndüğünde nasıl ki, farklı bir hayatı varsa, bizimki de aynı. Bizler de günün modasını izliyoruz. Herkesin günlük bir hayatı var'' diye konuşuyor. Eğer bir gün kendi kızı olur ve savaş pilotu olmak isterse ona destek olacağını söyleyen Şen, sözlerini şöyle sürdürüyor: ''Eğer kızım da benim gibi hissedecekse, kesinliklesavaş pilotu olmasını isterim. Çünkü ben uçuşun ruh, sevgi ve aşkla ilgili olduğunu düşünüyorum. Kız kardeşim de uçtu. Uçtuktan sonra benim hissettiklerimi hissetmediğini söyledi. Kardeşime 'Hemen bırakmalısın' dedim. Bıraktı.''

Ruhumun cinsiyeti yok
İleride filo komutanlığı rütbesine ulaşmayı hedefleyen Pilot Üsteğmen Berna Şen, bu görevi her şeyin üstünde görüyor. "Askeri kadın pilot" diye bir kavramın olmadığını söyleyen Şen, bunu şöyle açıklıyor: "Erkek meslektaşlarımızla aramızda bir fark olduğuna inanmıyorum. Bu kesinlikle ruhla ilgili bir şey. Benim açımdan ruhun da cinsiyeti yok. İnsanların savaş pilotu olur muyum olamaz mıyım diye düşünürken, bunu cinsiyete göre belirlemesi çok yanlış. Eğer savaş pilotu olabileceğinizi hissediyorsanız, olmalısınız ve bunun için de her şeyi yapmalısınız."

Modayı takip ediyoruz
Gökyüzünün savaşçı sultanları Hava Pilot Üsteğmen Tuğba Yavuz ve Hava Pilot Üsteğmen Ebru Sezginer, üniformalarını çıkardıktan sonra ev kadını olduklarını, pişirmek, bakımlı olmak ve modayı takip etmek için kendilerine zaman ayırdıklarını anlatıyorlar.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 07.01.2004
518
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.