Magazin

Tonbalığından tekzip

Tonbalığından tekzip

Kanadalı bilim adamları, yüksek oranda civa içerdikleri gerekçesiyle hamilelere önerilmeyen ton ve kılıçbalıklarının sanıldığı gibi 'tehlikeli olmadığını' öne sürdü.

Ton ve kılıçbalıklarını x-ray ışınlarıyla inceleyen Kanada Saskatchewan Üniversitesi uzmanları, balıkların bedenindeki civa atomlarının sanıldığı gibi hidrojen ve karbon atomlarıyla değil, sülfür atomlarıyla kaynaştığını gördü. Uzmanlar bu formdaki civanın da insan bedeni için zararlı olmadığını ileri sürdü Britanyalı uzmanlarsa hamilelere getirilen ton ve kılıçbalığı sınırlandırmasını kaldırmak için daha ayrıntılı araştırmalara gerek olduğunu söyledi.

Civa, özellikle ceninlerde, beyin ve sinir sisteminde hasara yol açıyor. Tonbalığı, kılıç ve köpekbalıklarında beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak civa oranı daha yüksek. Bu yüzden hamilelelere ve emziren kadınlara haftada en fazla iki kez bu balıkları tüketmeleri öneriliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.08.2003
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.