Magazin

Therion'dan metal aryalar

Therion'dan metal aryalar

Therion, 24 Eylül'de Ankara Saklıkent'te, 26 Eylül'de ise İstanbul Venue Maslak'ta sahneye çıkacak.

İsveçli grup Therion, 1990'larda yükselen postmodern rock gruplarının en önemlilerinden biri. Reaganizm ve Thatcherizm'in boyalarının dökülmeye ve 'saç' gruplarının herkese sıkıcı gelmeye başladığı 90'lı depresyon yıllarında tüm dünyada yayılan 'death' tarzında müziğe girişen Therion, zaman içinde kendini değiştirerek avangard bir grup haline dönüştü. Kimi zaman mukaddes kitaplardan iktibas ettiği epik öykülerden 90'lar depresyonuna gönderme yaparak, ürpertici lirikler yarattıysa da en büyük başarısını klasik orksetrasyon ve arya düzenini metal müziğe uyarlarken gösterdiği yaratıcılık ve etkileyicilikle yakaladı.

Çağdaşlarından farklı
Power metal gruplarının epik anlatılarının ve şövalye, kılıç, kahramanlık tapıncının ötesine giden Therion, operadan iktibas ettiği şarkılama tekniğiyle bu tarz müziğe çarpıcı bir derinlik kazandırmayı başardı. O yüzden, çağdaşı olan ve türdeş işler yapan Theatre of Tragedy, Blind Guardian, Iced Earth, Stratovarius gibi epik alacakaranlık hikayeleri anlatan power metal&senfonik metal gruplarının ötesinde bir kulvara oynayan Therion, bu gruplar kadar önemsenmese de 'senfonik opera metal' tarzının mucidi ve müellifi olarak müzik tarihinde özgün bir yer edindi.

Therion'un 'senfonik opera metal'e varırken geçtiği izlek tesadüfi değildir. Postmodern çağ sanatının özelliklerini bilenler, bunu daha rahat analiz edebilirler. Postmodern sanat, modernitenin yıkıcı tekdüzeliğine karşıt olarak gelişmiş, post-kapitalist gidişatın ortaya çıkardığı, sadece yeni ve fonksiyonel olanı değil, insanlığın ortaya koyduğu bütün mirası pragmatik ve eklektik olarak kullanan, kötücüllüğü işine geldiği noktada kolaylıkla benimseyebilen, egosantrizme düşmeyi bir utanç değil, akıllılık ölçütü olarak gören ve metafizik dünyanın baştan çıkarıcı çağrısına bilim dışı yaklaşımlar da gösterebilen bezemeci bir tarzdır. Bu tanım çerçevesinde bakıldığında, Therion, postmodern çağ sanatının avangard müzikteki çarpıcı örneklerinden birini ortaya koymuş bir grup olarak değerlendirilebilir.

Kimi zaman rapsodivari, hafif militer tınılı, kim zaman rock kültürünün akabine fazlasıyla düzenli ve ritmik vokalde kulak tırmalayıcı kaçsa da Therion dinlemek her zaman ilginç olmuştur. Ankara ve İstanbul'da ne tür bir sahne performansına ağırlık vereceklerini bilmiyoruz ama büyük iddialardan hoşlananların kaçırmaması gereken bir konser olacağını söylemek kahinlik olmayacaktır. Biletix Tel: 0216 556 98 00
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.09.2004
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.