Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

The Times: Türkiye son derece maço

The Times: Türkiye son derece maço

Kadını aşağılayan deyimlerin sözlüklerden çıkarılacağı açıklamasına değinen gazete, "Türkiye maço toplum" dedi.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın'ın kadını aşağılayan deyim ve atasözlerinin sözlüklerden çıkarılacağı açıklaması, yurtdışında da yankı buldu.

The Times gazetesi, Türkiye'nin yargıçları, başarılı işkadınları ve bir kadın başbakanının olmasına karşın, "Son derece maço bir toplum olmayı sürdürdüğünü" savundu. Yazıda, "Kadın, erkeğin şeytanıdır" gibi atasözlerinden örneklere yer verildi.

'TDK talimat verdi'
The Times gazetesi, Türkiye'de kadınlara yönelik şiddeti teşvik eden deyimlerin sözlüklerden çıkarılacağını belirterek, şunları kaydetti:
"TDK, erkeklerin eşlerini dövmesini teşvik eden ve kadınları 'erkeğin şeytanı' olarak gösteren atasözlerinin sözlüklerinden çıkarılması talimatını verdi."

Atasözü örnekleri
Söz konusu deyim ve atasözlerinin birçoğunun Türklerin göçebe oldukları dönemden kaldığına dikkat çeken gazete, örnek olarak, "Al atın iyisinin yiyeceği bir yem, al avradın iyisinin giyeceği bir don" atasözünü verdi.

The Times, "Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etme" gibi atasözlerinin hâlâ kullanıldığını belirtti. Gazete, "Aile içi şiddetin boyutu, atasözünün ruhunun çok yaygın olmayı sürdürdüğünü gösteriyor" yorumunu yaptı.

Haberde, "Kadın erkeğin şeytanıdır", "Kadının sofusu şeytanın maskarası", "Kadının şamdanı altın olsa mumu dikecek erkektir", "Avradı eri saklar, peyniri deri", "Ağustostan sonra ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez" deyimlerine yer verildi.
(Milliyet)
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.