Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Terörü çocuklardan gizlemeyin

Terörü çocuklardan gizlemeyin

Psikologlar, çocukları terör gibi olağandışı durumlardan kaynaklanan ruhsal travmalardan korumak için, olayların gizlenmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Afet Psikiyatrisi Bilimsel
Çalışma Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Sercan, İstanbul'da yaşanan patlamalardan sonra, Türkiye Psikiyatri Derneği Afet Psikiyatrisi Bilimsel Çalışma Birimi olarak, halkı terör ve sonuçları konusunda bilinçlendirmek için bir broşür yayınladıklarını bildirdi. Sercan, broşürde, saldırılara maruz kalan erişkinlerin ve çoçukların karşılaşabilecekleri ruhsal sorunlar ve bunların çözümü konusunda
önerilerde bulunduklarını kaydetti.

''Gerçekleri gizlemeyin''
Doç. Dr. Sercan, gerçekte çocukları terör eylemleri hakkında bilgisiz ve habersiz bırakmanın, olayları onlardan gizlemeye çalışmanın, sonuçsuz kalacak bir çaba olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Çocuklar, bu olayı bir şekilde radyo ya da televizyondan, arkadaşlarından,
çevreden duyup öğrenecektir. Anne ve babalar, olanları çocuklarıyla konuşmaktan kaçınmamalıdır. Tam tersine çocuğun gerçek bilgilenmesi yerine kendi algıları, iç kurguları ya da arkadaşlarından gelen yorumlar geçecektir. Bu nedenle onlardan olayları saklamak sakıncalıdır.'' Böyle olağanüstü durumlarda çocukları rahatlatmak için ''geçti'' ya da ''bir şey olmaz'' demek yerine, olası travmalarda yapması gerekenler konusunda bilgi verilmesi ve onlardan olanların gizlenmemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Sercan, ailelere şu önerilerde bulundu:

"Yanlarında konuşun"
''Çocuklarınızın yanında travmayla ilgili konuları konuşmaktan kaçınmayın. Çocukların da neler olduğunu bilme ve anlamaya gereksinimleri vardır. Anlatırken onların anlama düzeylerine uygun birifade kullanmanızda yarar var. Çok fazla etkilenen, davranış değişiklikleri azalmayıp süren ya da gittikçe artan çocuklarınızı, en yakın ruh sağlığı uzmanına, mümkünse çocuk ruh sağlığı uzmanına götürün.''

''Onlara güven verin''
Çocuklara yardımcı olabilmek için, duruma hakim, sakin, güven verici, tutarlı bir tutum içinde davranılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Sercan, bu gibi durumlarda yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

 • ''Çocuklarınızı yanınızdan uzaklaştırmayın, beslenme, barınma, ilgi gereksinimlerini doğrudan siz karşılayın.

 • Çocuklarınızın sizin yakınlığınıza her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bedensel yakınlığı, elini tutmayı, sarılmayı ihmal etmeyin.
 • Yakınlığınızı aşırı bir koruyuculuğa dönüştürmeden sürdürmelisiniz. Çocuklarınıza yaşlarına uygun ve yapabilecekleri işler, sorumluluklar vermenizin onların yararına olduğunu akılda tutun.

 • Travma sırasında ve sonrasında yaşadıklarını anlatması yönünde onadestek verin, anlatmaya yüreklendirin.

 • Korku, kızgınlık gibi duygularını ifade etmelerine izin verin, hatta yüreklendirin. Ağlamalarını önlemeyin, tekrarlayan sorularına yanıt verin. Yaşadıklarının son derece doğal olduğunu, bir hastalık olmadığını anlatın.''
 • 389
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.