Magazin

Terör, İstanbul'un 'kalitesini' düşürdü

Terör, İstanbul'un 'kalitesini' düşürdü

Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu kentler sıralamasında geçen yıl 91'inci olan İstanbul, 105'inciliğe geriledi. Düşüşün nedeni olarak terör saldırıları gösteriliyor.

Mercer Human Resource Consulting adlı araştırma şirketinin, "Dünyada yaşam kalitesinin en yüksek olduğu kentler" sıralamasında, ilk 2 sırayı İsviçre'nin Zürih ve Cenevre şehirleri aldı. 215 kent arasında yapılan sıralamada, geçen yıl 91. sırada bulunan İstanbul, 105'inciliğe geriledi. Neden olarak, iki sinagogla HSBC Bankası ve İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na düzenlenen terör saldırıları gösteriliyor.

Bağdat son sırada
Listede üçüncü ve dördüncü sıraları, Avusturya'nın Viyana kentiyle, Kanada'nın Vancouver kentleri paylaşıyor. Listenin en üst sıralarını Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda kentleri paylaşırken, ABD kentleri arasından bu yıl en iyi dereceyi Honolulu ve San Francisco aldı. Bu iki kent 24 ve 25. sıraları paylaştı. Savaş yorgunu Bağdat ise 215 kent arasında yapılan sıralamada son sırada yer aldı. İşte yaşanılası şehirlerin ilk 10'u:
1. Zürih (İsviçre)
2. Cenevre (İsviçre)
3. Vancouver (Kanada)
4. Viyana (Avusturya)
5. Auckland (Yeni Zelanda)
6. Bern (İsviçre)
7. Kopenhag (Danimarka)
8. Frankfurt (Almanya)
9. Sidney (Avustralya)
10. Amsterdam (Hollanda)
(Milliyet)
Yayın tarihi: 02.03.2004
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.