Magazin

Temiz kıyılar için çaba

Temiz kıyılar için çaba

'Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü'nde, deniz dibi ve kıyı temizliği yapıldı.

'Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü' nedeniyle Deniztemiz Turmepa Derneği'nce düzenlenen ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı etkinlikler, kıyı ve denizlerin kirliliğini bir kez daha ortaya çıkardı.

İstanbul Eminönü'nde yarı batık haldeki 'Selin S' gemisinin bulunduğu yerde gerçekleştirilen etkinlikte, Aktif Balık Adamlar Kulübü üyeleri dalış yaptı. Sekiz kişilik ekip, 20 dakika su altında kalarak çöpleri topladı.

Çöpler arasında bir kredi kartının yanı sıra, bir oto teybi, çok sayıda bira şişesi, tabakları ve oto lastiği dikkati çekti. Aktif Balık Adamlar Kulübü Başkanı İrfan Erden, "Kıyıdan 30 metre açıldıktan sonra hiçbir atık yok. Denizleri bizler kirletiyoruz" dedi.

Çocukları eğitmek önemli
İzmir'de de körfez çevresindeki çöpler toplandı. Etkinliğe katılan Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, "Amacımız denizi temizlemek değil, kirletmemek. Çocuklarımızı deniz temizliği konusunda eğiterek kıyıları temiz tutmalarını amaçlıyoruz. Yavrularımıza bunu aşılıyoruz" diye konuştu.

Antalya'da öğrenciler ve gönüllüler, Kaleiçi Yat Limanı ile Konyaaltı sahilini temizlerken, dalgıçlar denizin dibinden şişe, poşet, demir ve ayakkabı gibi çöpleri topladı. Öğrenciler daha sonra diğer sahilleri temizledi.

Deniztemiz Turmepa Derneği Bölge Koordinatör Yardımcısı Gülsevin Güngör, geçen yıl Türkiye'de 46 noktada 21 bin gönüllünün 49.5 ton katı atık topladığını söyledi. Denizlerin kirletilmesinin her neslin yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Güngör, "Denizdeki kirlilikle, bireysel ve kurumsal bazda mücadele edilmeli ve aynı zamanda küçük yaştan itibaren çevre bilincinin yerleştirilmesine çalışılmalı. Bu amaçla çalışan sivil toplum kuruluşları desteklenmeli" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 19.09.2004
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.