Magazin

Televizyondan kurtulmanın yolları

Televizyondan kurtulmanın yolları

Saatlerce televizyon başında oturanlara öneriler: Alternatif etkinlikler yaratın, izlediğiniz programların günlüğünü tutun, seçici olun, video kullanın ve televizyonu evin en ücra köşesine koyun.

Sürekli kanal değiştirerek günün önemli bölümünü televizyon başında geçirenlere uzmanlar, bağımlılıktan kurtulmak için bir dizi öneride bulunuyor.

Popüler Psikiatri Dergisi son sayısında, Scientific American Dergisi'nin televizyon bağımlılığı üzerine araştırmasına yer verildi.

Dergide, televizyon bağımlılığından kurtulmak için öneriler yer aldı. Bu öneriler şöyle:

Televizyon günlüğü tutun

-Bilinci yükseltmek: Diğer alışkanlıklarda olduğu gibi bu işle ne kadar zamanınızı tükettiğinizi, size getirdiklerini ve götürdüklerini yazacağınız bir günlük tutmaya başlayın. Aynı zamanda seyrettiğiniz bütün programları da yazacağınız bir günlük olmalı bu.

-Alternatif etkinlikler yaratın: Buzdolabının üzerinde ailece yapabilecekleriniz hakkında bir liste yapıştırın. Mutlaka birileri o liste içerisinde kendine uygun bir şeyler bulacaktır.

Seçicilik

-İradeyi güçlendirmek: Seyirciler genellikle bir programın ya da bir filmin iyi olup olmadığını bir iki dakikada anlar. Fakat televizyonu kapatmak yerine bir iki saat boyunca televizyonun karşısında otururlar.

Elbette daha sonra neler olacağını merak ettiğiniz için seyretmeye devam etmeniz normaldir. Ama televizyon kapatıldığında bireyler dikkatlerini başka şeylere yönelttiklerinde artık programı umursamayabilirler.

-Sınırları zorlamak: Özellikle video oyunları için bir çalar saat kullanmak uygun olabilir. Çocuklar saat çaldığında, durmaları ya da bırakmaları gerektiğini bilirler.

-Kanalları bloke etmek: Bugünlerde televizyonlara şiddet içeren şovların seyredilmesini engelleyen mikrochipler takılabiliyor.
Yayın tarihi: 11.04.2002
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.