Magazin

Tayvan'da yeni SARS vakası

Tayvan'da yeni SARS vakası

Tayvan'da, Ulusal Savunma Üniversitesi'nde SARS hakkında araştırma yürüten bir kişinin SARS testinin sonuçları pozitif çıktı.

Dünya çapında bu yıl 800'den fazla kişinin ölmüne yol açan SARS (Akut solunum yetmezliği sendromu), Tayvan'da tekrar kendini gösterdi. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi, SARS testi pozitif çıkan kişinin, SARS vakaları için ayrılan özel bir hastaneye kaldırıldığı açıkladı.

Açıklamada, 44 yaşındaki görevlinin 7-10 Aralık tarihleri arasında Singapur'da bir konferansa katıldıktan sonra ülkesine dönmesinin ardından ateşi çıktığı, önce sadece grip olduğunu düşünen görevlinin röntgen çektirdikten sonra zatürree olduğunun anlaşıldığı, bunun üzerine yapılan SARS testinin pozitif çıktığı kaydedildi. Sağlık Bakanı Chen Chien-jen de düzenlediği basın toplantısında, bu vakanın ülkedeki tek SARS vakası olduğunu söyledi.

70 kişi karantinada
Bu arada, Singapur Sağlık Bakanlığı, Tayvanlı bilim adamının bu ay başında Singapur'u ziyaret ettiğinin belirlenmesi üzerine önlem olarak 70 kişiyi karantinaya aldı. Singapur Sağlık Bakanlığı sözcüsü Karen Tan yaptığı açıklamada, hastanelerden, ölümcül solunum yolu rahatsızlığı vakalarıyla ilgili olarak tetikte olmalarının istendiğini, şimdiye kadar SARS'ı andırır herhangi bir rahatsızlığın kendilerine ulaşmadığını kaydetti.

Çin alarmda
Öte yandan, Çin, akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) salgınının tekrarlaması olasılığına karşı "yüksek düzey alarm" durumunda kalmaya devam edeceğini açıkladı. Çin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Tayvan'da bir kişinin SARS olduğunu ve tedavi altına alındığını internetten öğrendiklerini kaydederek, şu ana kadar Çin'in kıta kesiminde yeni bir SARS vakası görülmediğini belirtti. Yetkililer, Tayvan'daki durumun yakından izlendiğini de ifade etti.

WHO'dan hastaya suçlama
Dünya Sağlık Örgütü, SARS tetkikleri pozitif çıkan bilim adamını, örgüt tarafından belirlenen güvenlik kurallarına uymamakla suçladı. WHO'nun Batı Pasifik Bölge Müdürü Dr. Şigeru Omi, SARS'a yakalanan Tayvanlı kişinin, çalıştığı Taipei Ulusal Savunma Üniversitesi'nin laboratuvarında dökülen bazı sıvılardan hastalığı kapmış olmasından şüphe edildiğini söyledi.

Omi, SARS'a yakalanan kişinin 5 Aralık'tan bu yana laboratuvarda çalıştığını ve deney tüplerinden dışarı bazı sıvıların taştığını gördüğünü belirtti. Omi, Tayvan'daki WHO çalışanlarından alınan bilgiye göre, Tayvanlı bilim adamının önlük ve eldiven gibi koruyucular giymediğini ifade etti.
Yayın tarihi: 17.12.2003
676
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.