Magazin

Tayland'da kuş gribi için uluslararası zirve

Tayland'da kuş gribi için uluslararası zirve

Kuş gribinin vurduğu 10 Asya ülkesinin bakanlarıyla AB ve ABD'den yetkililer, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta hastalığın yayılmasının önüne geçmek amacıyla acil bir zirvede bir araya geldi. Taraflar, hastalıkla ortak mücadele konusunda acil eylem kararı aldı.

Vietnamlı yetkililerin açıklamasına göre dün virüsün neden olduğu iki ölümün ardından toplam ölü sayısı 10'a çıktı. Dünya Sağlık örgütü (WHO) grip virüsünün, insanlarda görülen grip virüsüyle birleşip tüm dünyayı etkileyecek bir salgına dönüşmesinden endişe ediyor. Zirveye katılan WHO uzmanları, hastalıktan etkilenen ülkelerin, vatandaşlarına karşılaşabilecekleri risklerle ilgili olarak açık ve dürüst olmaları ve acil korunma önlemleri almaları gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Hastalık kuşlardan insanlara ilk kez 1997 yılında sıçradı. Kuş gribinin insanlarda görülen belirtilerinin ateş, boğaz ağrısı ve öksürük olduğu ifade edildi. Uluslararası topluluktan virüsün kontrol altına alınabilmesi için kaynak sağlanması isteniyor. Kuş gribi vakalarının tespit edildiği 10 Asya ülkesi şunlar: Japonya, Güney Kore, Kamboçya, Tayvan, Endonezya, Pakistan, Laos, Çin, Vietnam, Tayland. Bu ülkelerde on milyonlarca tavuk ve ördek itlaf edildi.

KFC'de tavuk yerine balık
Asya'yı etkisi altına kuş gribi salgını son olarak dünya fast food devlerinden Kentucky Fried Chicken'ı (KFC) da etkiledi. Dünya üzerinde sahip olduğu 12 bin 500 restoranın 4500'den fazlası Asya ülkelerinde bulunan KFC, hastalığa en çok kurban veren Vietnam'daki mönüsünden ''tavuğu'' tamamen çıkararak ''balık'' kullanmaya başladı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 29.01.2004
546
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.