Magazin

Tatlı yiyen daha çok acıkıyor

Tatlı yiyen daha çok acıkıyor

Ramazan ayında yanlış beslenmeye dikkati çeken Diyet Uzmanı Dr.Esin Şeker, tatlının fazla yenmemesini istedi. Oruç tutanlarda kan şekerinin düşmesi sonucu tatlı yiyeceklere karşı büyük istek görüldüğünü belirten Dr. Şeker, ancak bunun vücutta insülin salgısını artırması nedeniyle daha çok acıktırdığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Şehir Kütüphanesindeki konferansında `Ramazanda beslenme' konusunda konuşan Dr. Esin Şeker, `iftariyelik' adı altında öncesi kahvaltı türü yiyeceklerin de aşırı yemekten başka bir işe yaramadığını belirtti. İftar sofralarında börek ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesinin yanlışlığına da dikkati çeken Şeker, şöyle dedi:

"Aşırı yemek tüketimi birçok hastalığa yol açabilen en büyük yanlıştır. Özellikle Ramazan ayında kıtlıktan çıkmış gibi boş midelerin ağır yiyeceklerle doldurulduğunu görüyoruz. Ayrıca oruç tutmakla zayıflamaya çalışmak da yanlıştır. diyetinin esasını, sık ve az öğün yemek teşkil eder. Oysa Ramazan ayında ağır iftar yemeklerini sahurdaki yanlış beslenme takip ediyor. Sahurda da börek, pilav, tatlı gibi ağır yiyecekleri tercih edenler bir süre sonra ya sağlıklarının bozulduğunu, ya da aşırı kilo aldıklarını görüyorlar."

İftarda çorbanın yanında sebze ve meyve gibi posalı yiyeceklerin tercih edilmesini öneren Dr. Esin Şeker, oruç tutanlarda açlık kan şekerinin düşmesi nedeniyle halsizlik, uyku, sinirlilik ve dikkat dağınıklığı görülebileceğini vurguladı. Şeker, özellikle oruç tutan uzun yol şoförlerini uyardı. Dr. Esin Şeker'in Ramazan ayında beslenmeyle ilgili konuşması Bursa İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından da ilgiyle takip edildi.
(DHA)
Yayın tarihi: 08.11.2002
629
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.