Magazin

Taşıma kumla Paris plajı

Taşıma kumla Paris plajı

Kamyonlarla yüzlerce ton deniz kumu dökülen Seine Nehri kıyısı, şezlong, şemsiye ve fıskiyelerle yine plaja döndü. Tek eksik, deniz.

Dünya çapında sadece bir ay var olup en çok rağbet gören, ancak suyunda yüzülmeyen tek plaj, Paris'te geçen yıl ilk kez olduğu gibi bu yıl da açıldı. Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'nin geçen yıl başlattığı uygulamayla, kamyonlarla taşınan yüzlerce ton deniz kumuyla doldurulan başkentin Seine Nehri'ne paralel en işlek caddesi, trafiğe kapatılarak yayalara tahsis edildi.

Sadece sürücüler kızgın
Yaklaşık 3 kilometre boyunca kum dökülen ve 300 şezlong, 240 şemsiye kurulup oyun alanları yaratılarak bir sahil görüntüsüne bürünen cadde, Parisli tatilcilerin akınına uğradı. Açıldığı ilk gün 600 bin kişinin ziyaret ettiği plaj, yerli ve yabancı turistleri mutlu ederken, Paris trafiğini felce uğrattığı için zaman zaman araç sürücülerinin tepkisine yol açtı.

3 milyon kişi geldi
17 Ağustos'a kadar halka hizmet verecek, geçen yıl 3 milyon yerli ve yabancı turist çeken Paris plajında suya girmek yasak, ancak serinlemek için fıskiyeler var. Paris Belediyesi, nehir kenarına plaj havası verebilmek için çim ekti ve ağaç dikti. Ağustos ayı boyunca, plajı ziyaret edecekler için halk konserleri de düzenlenecek.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 22.07.2003
469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.