Magazin

"Tanrı isterse ayrı da yaşarız"

"Tanrı isterse ayrı da yaşarız"

Onlar 29 yıldır birlikte yediler, ders çalıştılar, dua ettiler ve hatta aynı havayı soludular. Kafadan yapışık dünyaya gelmişlerdi ve başka alternatifleri yoktu. Laden ve Lale Bijani dün sabah ölümü göze alarak ameliyat masasına yattılar.

İkizlerin yaşama şansının yüzde 50-yüzde 50 olduğu bildiriliyor ve gönüllerince bir hayat sürmeleri için İran halkı Bijani'ler için dua ediyor. İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de ''sevgili ve azimli kızlarım'' dediği Bijani'lerin operasyon ekibine başarılar diledi.

Siyam ikizlerine dair en karmaşık, en riskli operasyonun başcerrahı Dr.Keith Goh ve uluslararası ekibi Singapur'daki Raffles Hastanesi'nde ilk neşteri attılar. En az 48 sürmesi beklenen operasyonda 28 doktor ve nöbetleşe 100 uzman hemşire görev alacak. Operasyon öncesinde provalar yapan ekip için ikizleri ayırmak son derece tehlikeli ve bilinmezlerle dolu. Kulaklarının üzerinden kafatasları yapışık olan Laden ile Laleh'in ayrı beyinleri var, ancak beyne giden büyük bir damarı, sinirleri paylaşıyorlar.

Kan dolaşım sisteminin kontrolü sırasında beyinlerinde iki misli basınç olduğu ve operasyonu zorunlu kıldığı tespit edildi. Ameliyat sonrasında da toparlanmalarının bebeklere kıyasla daha uzun zaman alacağı, ruhsal depremlerde de yaşayabilecekleri uyarısı yapılıyor. Operasyonun bir kısmında şuurları açık olacak, ancak ağrı hissetmeyecekler ve ortak damar sorununun aşılması için birinin bacağından alınacak damarın kullanılması planlanıyor. Sağsalim ayrılmaları halinde tarihi bir operasyon olacak ve ilk kez yetişkin siyam ikizlerinin yeni, bağımsız yaşam umutları olacak.

Geçen hafta İranlı arkadaşlarıyla sohbet eden, dostlarına e-posta gönderen, spor yaparak kuvvet kazanan, bir terapistin gözetimindeki ikizler önceki sabah saçlarını kestirdiler ve ameliyat sonrasında peruk olarak kullanacaklarını söylediler. Son dakika kan testleri ve diğer kontroller sonrasında ameliyat odasına girmeden önce dua edip bundan sonrasının Tanrı'ya kaldığını anlattılar. Laden telefonla Tahran'daki bir arkadaşını arayarak, ''Kendimize güvenimiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Tüm risklere göğüs germeye hazırız. Tanrı isterse ayrı yaşamlar süreceğiz'' dedi. Ameliyat sonrasında ilk yapmak istedikleri sorulduğunda, ''Yüzyüze gelmek istiyoruz'' diyorlardı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 07.07.2003
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.