Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tahta mutfağa geri dönüyor

Tahta mutfağa geri dönüyor

Ev hanımlarının gözde mutfak malzemeleri arasında yerini alırken, bir dönem çelik ve alüminyumdan yapılan mutfak eşyalarına yerini terkeden tahta malzemeler, yeniden mutfaklarda yerini almaya başladı.

Son 2-3 yıldan beri çatal, kaşık, kepçe, yayık, elek, kalbur ve merdane gibi tahta mutfak eşyaları, yeniden bayanların ilgisini çekti.Tahta ürünlere olan bu ilgi, imalatçıları ve satıcıları memnun ediyor. Sayıları her yıl azalan haratlar, son yıllarda, müşteri sıkıntısı çekmediklerini belirtiyorlar.

Gaziantepli tahta eşya imalatçısı ve satıcısı Hasan Özkülekçi, tahtacılık mesleği ile ilgili şunları anlattı: "Bir zamanlar, mesleğimiz en gözde meslekler arasında yer alıyordu. Ancak, başta çelik ve alüminyum olmak üzere değişik mutfak ürünlerinin yaygın kullanılmaya başlaması, tahta ürünlere olan ilgiyi azalttı ve buna bağlı olarak işyerleri birer birer kapandı. Ancak, son yıllarda ev hanımları tahta mutfak ürünlerine büyük ilgi göstermeye başladılar. Tahtadan yapılan mutfak ürünleri, birçok insana değişik geliyor. Örneğin, tahta kaşıkla hiç yemeyen bir insan, bunu deneyip, alışkanlık haline getirebiliyor."

Özkülekçi, tahta kaşık ve oklavanın 500 bin, kepçenin bir milyon, eleğin 1.5 milyon, merdanenin 2, kalburun 3.5, yayığın 4, ekmek tahtasının ise 8 milyon liradan satıldığını sözlerine ekledi.
(AA)
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.