Magazin

Tac Mahal için tehlike çanları

Tac Mahal için tehlike çanları

Tac Mahal'in minarelerinden birinin tehlikeli bir biçimde eğildiği uyarısından sonra acilen araştırma başlatıldı.

Uzmanlar komitesinin 17'inci yüzyılda inşa edilen Tac Mahal'in temelinin yakınlardaki Yamuna nehrinin kurumasından etkilenmiş olup olmadığını saptamaya çalışacağını söyledi.

Agra Üniversitesi'nin eski rektör yardımcısı Agam Prasad Mathur, minarenin eğilmeye devam etmesini engellemek amacıyla Tac Mahal'in temelinin bulunduğu toprak tepeciğinin yeniden nemlenmesi için, Yamuna nehrinin suyla doldurulması gerektiğini belirtti.

Eğim artıyor
Mathur, 1940'ta yapılan incelemelerde minarenin 11.4 santimetre eğildiğini, 1965'te de eğikliğin 12.7 santimetreye ulaştığını hatırlatarak, zamanla eğimin daha da artmış olduğunu ve bunun saptanması gerektiğini söyledi.

Yamuna nehrinin kıyısına inşa edilen Tac Mahal yüksek bir platform üzerinde yükseliyor ve dengesini her biri 12.6 metrelik dört minaresinden alıyor. Minareler, deprem sırasında türbenin üzerine devrilip yıkılmasına yol açmaması için hafifçe eğik inşa edilmiş.

Banu Begüm için yaptırıldı
Moğol fatihi Cengiz Han ve Timur'un soyundan gelerek Babür Şah'ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu, Hindistan'da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu. İmparator Şah Cihan'ın 1631'de, doğum sırasında ölen eşi Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı eşsiz mimari başyapıtta görev yapan ustalar, İslam ülkelerinden gelen mimarlarla çalışmaya 1632'de başladı. Tac Mahal, 22 yılda tamamlandı.

Agra ilinin dışında, Yamuna ırmağının kıyısında, 305x580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Tac Mahal, dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.
Yayın tarihi: 22.10.2004
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.