Magazin

Süt dişi deyip geçmeyin

Süt dişi deyip geçmeyin

Tedavi edilmeyen süt dişlerinin çocukların zayıf bünyeli ve kısa boylu olmalarına yol açtığı belirtildi. Uzmanlar çürük süt dişleriyle büyüyen çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunun yanı sıra ileri aşamada menenjit, kalp, böbrek, eklem ve romatizma hastalıklarına yakalanma riskinin artığı uyarısında bulundu.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Alparslan Gökalp, tedavi edilmeyen çürük süt dişlerinin çocuğun gelişim hızının zayıflattığını söyledi. Bebeğin dişleri çıkar çıkmaz fırçalanmaya başlanması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Gökalp, özellikle bebek dişlerinin çok çabuk tahrip olduğunu kaydetti.

Doç.Dr. Gökalp, süt dişleri bebeğin ve ileriki dönemde çocuğun beslenmesinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Çürük dişli çocuğun okul çağına kadar geçen dönemde kilosu ile sağlam dişli bebeğin kilosu arasında 8 kat fark oluyor. Çürük dişler zayıf bünyeye neden olduğu gibi boyun 2 kat kısa olmasına yol açıyor. Azı dişlerinin eksik olması halinde çiğneme tam gerçekleşmez" dedi.

Tedavi edilmeyen çürük dişlerin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açacağını, buna bağlı olarak boğaz ağrıları, orta kulak iltihabı ve menenjitin başlayacağını anlatan Doç. Dr. Gökalp, şunları söyledi:

"Tedavinin gecikmesi hastalıkları beraberinde getirir. Kana karışan enfeksiyonlar ölümle sonuçlanabilen hastalıklara neden olur. Romatizma, kalp, böbrek ve eklem hastalıkları başlar. Orta- kulak iltihabı beyine çok yakındır. Beyin ile kulak arasındaki kemik erirse, beyin zarı da zarar görür."

"BALLI BİBERON VERMEYİN"
Gece bala batırılmış biberon, şekerli süt ve anne memesini emerek uyuyan bebeğin dişlerinin daha çabuk çürüğünde dikkati çeken Doç. Dr. Gökalp, bu işlemin gece- gündüz sürmesinin dişleri çürüttüğünü belirtti.

Bebeğin dişlerinin çok çabuk tahrip olduğunu, bu nedenle 2 ayda 1 doktora götürülmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Gökalp, anne adaylarına hamilelikte bol miktarda kalsiyum ve D vitamini almalarını önerdi.
(DHA)
Yayın tarihi: 08.01.2003
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.