Magazin

Sünnet, askerlik ve futbol şiddete yöneltiyor

Sünnet, askerlik ve futbol şiddete yöneltiyor

Hekimler, şiddetin erkeğin doğasında yer almadığını, sünnet, futbol, askerlik gibi erkeklik simgelerinin erkeği şiddete yönelttiğini bildirdi.

Ankara Tabip Odası(ATO), 16-17 Kasım 2002 tarihlerinde düzenlediği "Kadına Yönelik iddet ve Hekimlik Sempozyumu"nda, şiddeti masaya yatırdı. Sempozyumun sonuç bildirgesinde, özellikle kadına yönelik şiddetin evrensel bir gerçek olduğu, siyasal iktidarın emeği, arzuyu ve şiddeti örgütlediği ve yönettiği kaydedildi.

Şiddetin erkeğin doğasında yer almadığı, erkekliğin zaman içinde sistemlerin ve kültürlerin etkisiyle kazanılmış bir rol olduğu belirtilen bildirgede, "Erkekler şiddet uygulamayı kendilerine uygulanan şiddetle öğrenirler. Toplumumuzda yaşamın birçok alanı(sünnet, futbol, askerlik gibi tüm erkeklik rituelleri) şiddeti içselleştirmeye yöneliktir. Şiddete karşı direnebilmek, erkeklerin kültürel erkeklik normlarına direnebilmeleriyle mümkün olacaktır" denildi.

Kadınların eğitimden yoksun bırakılarak yasal ve geleneksel engellerle eve mahkum edildiği, çalışma yaşamında ise kadınların haksız ve cinsiyet ayrımcı uygulamalarla karşılaştığı, şiddet ve cinsel tacize maruz kaldığı belirtilen bildirgede, kadınların sendikalarda örgütlenmesi, sendikaların ise cinsiyetçi bakış açısından arındırılarak, şiddete maruz kalan kadınları destekleyici bir görev üstlenmesi gerektiği kaydedilen bildirgede, "Kadına yönelik şiddetin yaygınlığı ve sıklığı bir halk sağlığı sorunudur" denildi.

Bildirgede, özerkliğin oluşmadığı durumlarda kızlık zarı incelemesinin kadının ruhsal ve bedensel bütünlüğünü bozduğu için etik dışı olduğu, sorumlu hekimin bu uygulamayı reddettiği kaydedildi. Bildirgede, savaşın en çok ve çocuklara zarar verdiği belirtilirken, cinsel işkencenin en çok savaş dönemlerinde kullanıldığına dikkat çekildi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 02.01.2003
392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.