Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stres de göğüs kanseri nedeni

Stres de göğüs kanseri nedeni

Hiç doğum yapmama ya da geç doğum, aileden gelen riskler ve bir memenin kanser nedeniyle alınmış olması gibi önemli nedenler dışında, stres ve ağır ruhsal travmaların da memekanserine yol açabileceği bildirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Emin Üstün yaptığı açıklamada, kadınların sosyoekonomik sorunlarının, meme kanseri oluşturabildiğini belirtti. Mamografi Ünitesi`ne son yıllarda gelen hastalarda kanser tanısı alanların bazısında bilinen etkenlerin olmadığını kaydeden Üstün, şu bilgiyi verdi:

"Meme kanseri oluşturan belli başlı risk faktörleri var: Bunlar ailede, daha çok akrabalarda meme kanserinin bulunması, hiç doğum yapmamış ya da 35 yaşın üstünde doğum yapmış olması ve daha öncebir memesinde kanser tanısı almış olması gibi. Bunların dışında sosyoekonomik sorunlar, yoğun yaşanan stres, günlük hayatımıza oturan faktörler oldu. Bize gelen hastaların bir kısmında belirttiğimiz bu önemli sayılan risk faktörlerinin olmadığını görüyor, yoğun üzüntü ve stres yaşayan kadınlarda da meme kanserine rastlıyoruz."

Ekonomik durumu iyi olmayan kadınların "yoksulluk", "stres" ve "şiddet" gibi nedenlerle meme kanserine yakalandıklarını, bunun hastaları sorguladıklarında ortaya çıktığını bildiren Üstün, "Ekonomik sorunu olmayan kadınlarda ise boşanma, aile bireylerinden birinin ölümü, kadının kendi ölçüleri içinde aşamadan yaşadığı stresinkanser oluşturduğunu görmekteyiz" dedi.

Sosyoekonomik acıların da meme kanserine yol açabileceğinin gözönüne alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Esin Emin Üstün, "Stres ve üzüntüyü kanserin kesin nedeni olarak göstermek şu aşamada mümkün eğil. Ancak tek tek vakaları araştırdığımızda, bunların kanser oluşturmada etkisi olabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.