Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Istakozun ruhu bizi kovalar mı?

Istakozun ruhu bizi kovalar mı?

Yediğimiz hayvanlar yaşamları sona erdirilirken ne kadar acı çekiyor? Bu konuda duyarlılığın sınırı ne? ABD'de başlayan etik beslenme tartışması büyüyor.

İstiridyelerin ruhu var mıdır? Tuzlu rüyalar görüp çığlık atarlar mı? Bu garip sorular, birçok insanın yüzünde alaycı bir gülümsemeye neden olabilir. Ancak istiridyenin kabuklarının henüz canlıyken çıkarıldığı hatırlatılınca, alaycılığın ürpertiye dönüşmesi an meselesi...

Yediğimiz hayvanların yaşamlarının nasıl sona erdiği hakkında ne derece duyarlı olmalıyız? Bu soru, son yıllarda etik beslenme konusundaki tartışmanın sadece küçük bir parçası.

ABD'de doğa konusunda hassas tüketicilerden dev gıda zincirlerine uzanan tartışmanın çevresel, etik ve sağlıkla ilgili boyutları var. Eti yenen hayvanların hangi koşullarda büyütüldüğü, neyle beslendiği, ne şekilde öldürüldüğü önde gelen noktalar.

Geçen ay ABD'li organik gıda zinciri Whole Foods, hayvanlara iyi muamele edilmediği gerekçesiyle, tıka basa dolu tanklarda bekletilen ıstakozları artık satmayacağını açıkladı. Chicago Belediye Meclisi ise yakın zamanda kaz ciğeri satışlarını yasakladı.

Gerekçe, kaz ve ördeklerin ciğerlerinin daha büyük olması için zorla beslenerek, hızla ölüme gitmeleri. ABD'de marketten aldığı bifteğin üzerinde 'Otlakta beslenmiştir' etiketi arayanların da sayısı artıyor.

Kaz ciğeri için endişelenmek
İlk anda çok insancıl duran bu bakış, kendi içinde çelişkiler barındırıyor. Acaba tüm bunlar kasada daha fazla ödemeye hazır elitist bir kesimin talepleri mi?

'Hepoburun İkilemi' kitabının yazarı Michael Pollan, milyonlarca kümes hayvanı, büyükbaş ve küçükbaş söz konusuyken, kaz ciğeri ve ıstakoz için endişelenmenin anlamsızlığını vurguluyor.

'Etik Gurme' adlı kitabın yazarı Jay Weinstein'a göreyse, ıstakozun nasıl öldürüldüğüne kafa yoranlar, paketlenmiş tavuk göğsünün nasıl o hale geldiğini düşünmüyor. Weinstein'a göre bu, insanların hayvanın ölüm anına tanıklık edip etmemeleriyle ilgili.

Bilimsel kanıtlarsa her hayvanın ölüm anında acı çekmediğini, bir ıstakozla bir kedinin duyduğu acı arasında büyük farklar olduğunu işaret ediyor. Öte yandan, zengin ülkelerde bile, sağlıklı standartlarda bir tavuğu satın almaya gücü yetmeyecek birçok insan olduğu gerçeği, etik beslenme tartışmalarına gölge düşürmeye devam ediyor.
(Radikal)
197
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.