Magazin

Spor yap sınıfı geç

Spor yap sınıfı geç

Uzmanlara göre, düzenli spor yapan çocuklar okul hayatında daha başarılı oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre dünyada 15 yaşın altındaki çocukların yüzde 50'ye yakını fazla kilolu, yaklaşık yüzde 17'si de aşırı şişman.

İngiltere'de, WHO'nun verilerinden yola çıkarak yapılan bir araştırma, çocuklardaki fazla kiloların, yeme alışkanlıklarından değil yeteri kadar hareket etmeme ve spor yapmamaktan kaynaklandığını ortaya koydu.

Okullardaki sağlık sorunlarıyla ilgilenen Sağlık Eğitimi Dairesi, İngiltere'de 8-12 yaş grubundaki çocuklara hangi sıklıkta egzersiz yaptıklarını ve en çok hangi sporları sevdiklerini sordu.

Çocukları daha fazla hareket etmeye ve spor yapmaya teşvik etmek amacıyla hazırlanan "Başarı için Fitness" araştırması sonucunda, spor klüplerinin ve sportif eğlence merkezlerinin öğrenciler için ücretsiz hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

Sportif faaliyetlere katılan çocukların okul yaşamlarında da daha başarılı oldukları kaydedilen araştırmada, spor ve egzersiz yapmanın beyne giden oksijeni arttırdığı, beynin yeterince oksijen almasının da yeni şeylerin algılamasını kolaylaştırdığı ifade edildi.

11 yaşındaki çocuklar arasında, bir dil sınavından ortalamının üstünde not alanların yüzde 79'unun haftada en az üç kez egsersiz yaptıklarını ortaya koyan araştırma, ortalamının altında not alan başarısız çocukların yalnızca yüzde 38'inin egsersiz yaptığını tespit etti.

Araştırma koordinatörü Angela Balding, sağlıklı beden, hareketli yaşam ile derslerdeki başarı arasında ilişkiyi ortaya koyan araştırmanın haftada üç ya da dört kez egsersiz yapan çocukların derslerinde daha başarılı olduklarını tespit ettiklerini, bu tespitin çocuklar daha sağlıklı gelişmelerine yardımcı olacağını söyledi.

Balding, bedensel hareketlerin zihinsel başarıya etkisinin kesin olarak kanıtlanmış olduğunu belirtirken, araştırma sonuçlarından ders alan eğitimciler de, beden eğitimi derslerinin matematik, ingilizce ve bilgisayar gibi daha önemli sayılan dersler ile aynı statüye alınmasını tartışmaya başladı.

Çocukların devamlı spor ya da egsersiz yapmasını sağlamanın zor olduğunu belirten uzmanlar, özellikle kız çocuklarının ilköğretimden hemen sonra spordan uzaklaştığını ancak zor da olsa özellikle gelişme çağındaki çocukların spor yapmaya özendirilmesi gerektiğini kaydediyor.


Yayın tarihi: 30.01.2001
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.