Magazin

'Spam kralı'na rekor ceza

'Spam kralı'na rekor ceza

ABD'nin Teksas kentindeki federal mahkeme, dünya çapında istenmeyen elektronik posta (spam) krallarından biri olarak anılan eski bir öğrenciye 10 milyon dolarlık para cezası verdi.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, 'Spam'ler, sadece toplumun değil aynı zamanda bilgisayar kullanıcılarının karşılaştığı en ciddi sorunlardan biri haline gelmiştir' denildi.

24 yaşındaki sanık Ryan Pitylak hakkındaki 10 milyon dolarlık paracezası mahkumiyetinin de duyurulduğu açıklamada, bu davanın istenmeyen elektronik posta mesajları gönderenlerin en kötülerinden birine dur demekle kalmayıp, para kazanmak amacıyla bu tür mesajlar göndermeye niyetlenenlere de bir uyarı niteliği taşıdığının altı çizildi.

Karar uyarı niteliğinde
Pitylak, 3 suç ortağıyla birlikte İnternet kullanıcılarına 250 değişik kullanıcı adıyla milyonlarca istenmeyen elektronik posta göndermekle suçlanıyordu. İnternet kullanıcılarına gönderilen spamlarla kullanıcılardan kişisel bilgiler ve adresler isteniyor, bu bilgiler daha sonra, gizlilik garantilerine rağmen şirketlere satılıyor.

Pitylak, bir bilgisayar dünyası dergisinde dünyanın en kötü dördüncü istenmeyen elektronik posta göndericisi olarak tanımlanmıştı. Sanık, kısa süre önce San Antonio Express'e verdiği demeçte ise bu işi bıraktığını ve spamlara karşı mücadele etmek için bir İnternet güvenlik şirketi kurduğunu açıklamıştı.
Yayın tarihi: 09.06.2006
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.