Magazin

Sopranoların sırrı çözüldü

Sopranoların sırrı çözüldü

Bilim adamları, sopranların söyledikleri parçaların sözlerini neden insanlar tarafından anlaşılamadığını saptadı: Akustik nüans fedası

Nature dergisindeki makaleye göre, Avustralyalı fizikçi Joe Wolfe ile Güney Galler Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, insanların, sopranoların ağzından çıkan sözleri neden anlayamadıklarına açıklık getirdi. Araştırmada, klasik eğitimden geçmiş sekiz soprano ile çalışıldı. Bir araştırmacı, orkestrada çan sesi çıkaran bir aletle, gamda yükselen notaları çaldı.

Sopranolar, farklı ünlü sesleri vurgulayan dört kelime okuyarak, gamları mikrofonla taklit ettiler. Deneyde sopranoların en yüksek tondaki notaları çıkarmak için çenelerini aşağı çekerek ağızlarını kocaman açtıkları sırada, sözcüklerin telaffuzunu bozdukları ve dinleyicilerin sözleri anlaması için gereken akustik nüansları feda ettikleri görüldü.

Müzikal olarak doğru ama...
Araştırma ekibinden Joe Wolfe, "oo" demek için dudaklarınızı yuvarlaklaştırdığımızda, sesimizi yüksek çıkarmak için ağzımızı yeterince açmamızın zor olduğunu belirterek, bu durumda "oo" sözcüğünün "aa" olarak duyulduğunu söyledi. Joe Wolfe, sopranoların ses sistemlerini müzikal olarak doğru olsa da, telaffuz anlamında yanlış bir şekilde ayarladıklarını söyledi.
Yayın tarihi: 07.01.2004
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.