Magazin

Son casus iade edildi

Son casus iade edildi

Soğuk Savaş sırasında Doğu Almanya lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle ABD'de müebbet hapis cezasına çarptırılan 75 yaşındaki Hüseyin Yıldırım'ın Türkiye'ye iade edildiği ve geçen hafta İstanbul'a getirildiği açıklandı.

Soğuk Savaş yıllarında ABD aleyhtarı casusluk yaptığı gerekçesiyle 14 yıldır Louisina Eyaleti'nde hapis yatan Hüseyin Yıldırım'ın hikáyesi, casusluk romanı yazarlarını kıskandıracak özellikler taşıyor. İşçi olarak Batı Almanya'ya giden Hüseyin Yıldırım, bir süre sonra Batı Berlin'de Amerikalıların Doğu Avrupa'yı dinlemek amacıyla kurdukları ''Şeytan Dağı'' adı verilen bir merkezin tamirhanesinde çalışmaya başladı.

''Usta'' lakabıyla tanınan Yıldırım, 80'li yıllardan itibaren bu tesislerle ilgili olarak Doğu Alman gizli servisi STASİ'ye bilgi aktardı. Ancak Amerikalılar, bir süre sonra bunu fark edip Yıldırım'ı izlemeye aldılar. 1987 yılında da tutuklayarak müebbet hapis cezasına çarptırdılar.

Ağır ceza aldı
Demir Perde'nin çöküşüyle birlikte Soğuk Savaş'ın sona ermesi, eski sırların da piyasaya dökülmesine neden olacaktı. Uluslararası istihbarat dünyasında ''Yüzü Olmayan Adam'' diye bilinen eski Doğu Almanya'nın istihbarat örgütü STASI'nın üç numaralı ismi Markus Wolf da bunlardan biriydi. 2001 yılında Almanya'da çalışan yabancı gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Wolf, burada Hüseyin Yıldırım'la ilgili bilgiler de verecekti.

ABD iddialarını doğrulayan Wolf, Yıldırım'ın yedi yıl boyunca Şeytan Dağı'ndaki tesisten kendilerine ''çok önemli bilgiler'' aktardığını söyleyecekti. Wolf, ABD'lilerin Yıldırım'ı affetmesi gerektiğini de şu sözlerle ifade edecekti:

''Biz elimizdeki Amerikan ve Batı Alman casuslarını son dönemde affetmiştik. Yıldırım'ın yaptığını bazı Amerikan subayları da yaptı ama onlar hafif cezalarla kurtuldu.'' Soğuk Savaş döneminde emrinde 4 bin muhbir çalıştırdığını belirten Wolf, o tarihte ABD Başkanlık koltuğuna yeni oturan George Bush'tan Yıldırım'ın affedilmesini rica edeceğini de ifade etmişti.

Kalp hastası oldu
Louisina eyalet hapishanesindeki olumsuz koşulların da etkisiyle ağır bir kalp hastalığına yakalanan Hüseyin Yıldırım, geçtiğimiz yaz ABD Adalet Bakanlığı'na başvurarak cezasının kalanını Türkiye'de çekme talebinde bulunmuş, Bakanlık'ta bu talebi kabul etmişti. İşin ilginç yanı, Yıldırım'ın iadesi için Rum kökenli Avukat James Nichols yıllardır çaba gösteriyordu. Hatta Ankara'ya kadar gelerek Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşmüş ve uygun bir hapishane olup olmadığını araştırmıştı. Yıldırım'ı, Ege adalarından göçmen olarak gelen dedesine benzettiğini söyleyen Nichols, verdiği avukatlık hizmetleri için de herhangi bir ücret almıyordu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 03.01.2004
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.