Magazin

Şişmanlık ve diş hastalıkları birbiriyle ilişkili

Şişmanlık ve diş hastalıkları birbiriyle ilişkili

Case Western Üniversitesi araştırmacıları, şişmanlık ile diş hastalıkları arasında ilişki bulunduğunu belirledi.

13 bin 665 denek üzerinde yapılan araştırmada, denekler diş hastalıkları açısından kontrol edildi. Ayrıca deneklerdeki şişmanlık sorunu, vücuttaki yağ oranı ve bel kalınlığı açısından gözlendi.

Şişman olarak belirlenen deneklerde diş hastalıkları riskinin, 18-34 yaş arasında yaygın olarak meydana geldiği saptandı. işman deneklerde normal kilolu aynı yaş grubu deneklere göre riskin, yüzde 76 daha fazla bulunduğu gözlendi. Orta yaş ve yaşlı grubunda ise, şişmanlık ile diş hastalıkları arasında ilişki bulunmadığı belirlendi.

Uzmanlar, 18-34 yaş grubundaki beslenme şeklinin bu gruba giren şişman insanlarda diş hastalıkları riskini körükleyebildiğini düşünüyor.

Araştırmada, 11-18 yaş grubuna giren gençlerin çoğunluğunun ise beslenme şekli nedeniyle diş hastalıkları riskini yükselttikleri belirlendi. Bu yaş grubuna girenlerin genelde meyve ve patatesin dışındaki sebzelere fazla önem vermediği, C vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerin eksik tüketilmesiyle ise diş hastalıkları riskinin yükseldiği bildirildi.

Kalsiyum ve C vitamininin genç yaşlarda alınmasının önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, genç insanların özellikle, içinde C vitamini bulunmayan kolalı içeceklere yöneldiğini, yapay meyve sularını tercih ettiğini belirtiyor.

Diş hastalıklarının genellikle orta yaş ve yaşlı insanlarda bulunduğu inancının yaygın olduğuna değinen uzmanlar, bu hastalıkların 55 yaşındaki insanların yarısında bulunduğunu, genç insanlarda ise şişmanlığın bu riski körüklediğini ifade etti.

Amerikan Diş Hastalıkları Akademisi Başkanı Dr. Gordon Douglass, 18-34 yaş grubunda şişmanlığın kronik strese de yol açabildiğini, kronik stresin ise diş hastalıklarıyla ilişkili bulunduğunu ifade ediyor.

Araştırmanın, şişmanlığın giderilmesi gerektiği konusunda yeni birnedeni daha ortaya koyduğu bildirildi. Araştırma raporu, Journal of Periodontology adlı dergide yayımlandı.
(AA)
Yayın tarihi: 02.06.2003
184
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.