Magazin

Silikon kültürü mercek altında

Silikon kültürü mercek altında

ABD'nin internet ve bilgisayar bölgesi olan Silikon Vadisi, teknoloji, kültür ve yaşam ilişkisini inceleyen bir projeye denek oldu.

1991'den bu yana teknoloji vadisindeki yaşam ve kültürü inceleyen San Jose Devlet Üniversitesi profesörleri Dr. Charles Darrah ve J.A. English-Lueck, vadideki 14 ayrı şirkette bin 500 saatlik bir gözlem yaparak teknoloji, iş ve aile arasındaki etkileşimleri araştırdı.

9 yıl süren 'Silikon Vadisi Kültürleri Projesi' birçok etnografik araştırma çalışmasını teorik bir çerçevede bütünleştiriyor ve vadideki yaşamın özgün yanlarını ortaya koyuyor.

Vadide çalışanlar arasında oluşan sektöre has kültürü geniş alanda detaylı bir çalışma ile inceleyen proje, Adobe, Apple, Cisco Systems, Hewlett Packard, The San Jose Mercury News ve SLAC gibi pek çok ünlü firma ve The Institute for the Future (Gelecek araştırmaları Enstitüsü), Amerikan Antropoloji Derneği, ABD Ulusal Bilim Kurumu ve Sloan Vakfı gibi dünyaca tanınmış kurum ve kuruluşlardan destek görmüş.

Bulgular internette

Projenin ortaya koyduğu bulguların bir bölümü, proje ekibi tarafından oluşturulan bir sitede yayınlanıyor.

Çalışanlar arasında bir jargon oluşturmuş argo sözcükler bir sözlük halinde bu sitede yayınlanıyor ve bu sözlük internet aracılığıyla kısmen bilinen bir terminoloji haline gelmiş durumda.

Projeyle elde edilen ilginç bulgulardan biri olan sözlük, teknoloji çalışanlarının neredeyse başka bir dil konuşurcasına kendi aralarında ilginç bir dil geliştirdiklerini ortaya koyuyor.

San Jose Üniversitesi'nden yüzlerce öğrencinin de çeşitli aşamalarında katkıda bulunduğu araştırma dünyanın ilk ve en büyük teknoloji yerleşiminin kültürel ekosistemine ışık tutan önemli bir başlangıç olarak yorumlanıyor.
Yayın tarihi: 04.01.2001
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.