Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Silah kontrolü kampanyası" başlatıldı

"Silah kontrolü kampanyası" başlatıldı

Küresel silah ticaretinin yükselişi sürerken, Uluslarası Af Örgütü, silah kontrolüne yönelik kampanya başlattı.

Silah üretiminin dünyadaki her 10 kişiye 1 silah, her 1 kişiye ise 2'den fazla mermi düşecek boyuta ulaştığını ortaya koyan Af Örgütü, Hükümet güçlerinin silahları kötüye kullanmaları ve silah artışının inanılmaz bir can maliyetine neden olduğuna dikkat çekiyor. Uluslararası Af Örgütü "Silah Kontrolü Kampanyası"nı başlattı. 50 ülkede başlatılan kampanya, Af Örgütü Oxfam ve IANSA (Uluslararası Hafif Silahlara Karşı Eylem Ağı) tarafından ortaklaşa yürütülecek.

Kampanya kapsamında yürütülen araştırma ise korkunç rakamları gözönüne serdi. Dünyada, milyonlarca kadın, erkek ve çocuğun silahlı şiddet korkusuyla yaşadığını belirten Af Örgütü'nün, iç savaşlar ve silahlı direnişleri de kapsayan öldürme olaylarında kullanılan konvansiyonel silahların üretimi ve kullanımı yönündeki araştırma verileri şöyle:

 • Dünyada yaklaşık 639 milyon hafif silah bulunurken, her on kişiye bir tane düşüyor,
 • En az 98 ülkedeki binin üzerinde şirket tarafından üretiliyor,
 • Her yıl 8 milyon daha hafif silah üretiliyor,
 • Her yıl 16 milyar birim cephanelik üretiliyor(bu, dünya üzerindeki her kadın, erkek ve çocuk için ikiden fazla mermi demek),
 • Hafif silahların yaklaşık yüzde 60'ı sivillerin elinde bulunuyor.

  Kampanya kapsamında, tüm yasa dışı hafif silahların yaklaşık yüzuşturması ve bunları güçlendirmesi, hükümetlerin, silah transferleri kontrol etme ve yurttaşlarını silahlı şiddetten koruma konularında, devlet kapasitesini ve kendi hesap verebilirliklerini arttırması sivil toplum ve yerel yönetim birimlerinin toplum düzeyinde güvenliği arttırmak için silah edinme ve talebini azaltacak etkin düzenlemeler yapılması öngörülüyor.

  İNSANİ MALİYET
  Uluslararası Af Öhmin malarda yaklaşık 300 bin çocuk asker görev yapıyor, çoğu silahlı polis olan devlet görevlileri tarafından yapılan işkence ve kötü muamele 1997-2000 yılları arasında 70 ülkede devam etmekteydi.

  Silahlı çatışmalar sırasında ve kız çocuklarına silah zoruyla tecavüz ediliyor (örneğin Ruanda'da 15 bin 700, Hırvatistan ve Bosna'da 25 bin kişi),Ülkelerin 3'te 1'i, sağlık için harcadıklarından daha fazlasını ordu için harcıyor."

  SİLAH TİCARETİNİ BM ÜYELERİ ELİNDE TUTUYOR
  Araştırma, dünya barışını korumak için kurulan Birleşmiş Milletler üyelerine yönelik şaşırtıcı sonuçları da ortaya koydu. Araştırmaya göre, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi olan Fransa, Rusya, Çin, Britanya ve ABD dünyanın konvansiyonel silah ihracatının yüzde 88'ini ellerinde tutuyor ve bu ihraç edilen silahlar düzenli olarak ağır insan hakları ihlallerinin işlenmesine yardımcı oluyor.

  SİLAH KONTROLÜ KAMPANYASI
  Silah Kontrolü kampanyası silahların artışı ve kötüye kullanımını önlemek için, gerek yerel gerekse uluslararası düzeyde acil ve koordineli olarak harekete geçilmesi için çağrı yaparak, şu talepleri dile getirecek:

 • Hükümetlerin, ağır insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk ihlallerini gerçekleştirmek için kullanılması olasılığı olan bölgelere silah ihracatını durdurmayı amaçlayan Silah Ticareti Sözleşmesi'ni kabul etmesi,

 • Hükümetlerin, insan hakları ve uluslararası insancıl hukuku desteklemek için bölgesel silah kontrolü anlaşmaları oluşturması ve bunları güçlendirmesi,

 • Hükümetlerin, silah transferleri kontrol etme ve yurttaşlarını silahlı şiddetten koruma konularında, devlet kapasitesini ve kendi hesap verebilirliklerini arttırması.

 • Sivil toplum ve yerel yönetim birimlerinin toplum düzeyinde güvenliği arttırmak için silah edinme ve talebini azaltacak etkin düzenlemeler yapması."
  Yayın tarihi: 09.10.2003
 • 430
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.