Magazin

Silah barış dinlemiyor

Silah barış dinlemiyor

BM istatistiklerine göre, bir yılda savaşta 300 bin, barışın hakim olduğu bölgelerde ise 200 bin kişi silahla hayatını kaybediyor.

Umut Vakfı Koordinatörü Tanzer Gezer, dünyada kayıtlı 638 milyon silahtan 260 milyonunun devletlerin elinde ve kontrolünde olmasına karşın, 378 milyonunun özel kişilerin elinde bulunduğuna dikkat çekti.

Silaha her yıl 3 bin kurban
'Bireysel silahlanma' kavramının henüz tanımlanmadığını ifade eden Gezer, şöyle konuştu: ''Herkes savaşa (hayır) diyor ancak kimse bireysel silahlanmaya engel olmak için girişimde bulunmuyor. BM istatistiklere göre bir yılda savaşta 300 bin, barış olan bölgelerde ise silahlanma sonucu 200 bin kişi öldü. Türkiye'de de kazalar, intihar ve cinayetler dahil olmak üzere her yıl toplam 3 bin kişi silahla vurulma sonucu hayatını kaybediyor.''

Kontrol edilemeyen ilkel güdü
Gezer, Bakırköy Psikiyatri Araştırma Merkezi'nce (BAPAM) 10 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre silah ruhsatına başvuranların yüzde 5'inin kadın, kalanının da erkeklerden oluştuğunu belirterek, erkeklerin kontrol edilemeyen ilkel güdü, toplumda rağbet görme isteği, topluma ve kendisine güvensizlik gibi nedenlerle silah ruhsatı almak istediklerinin tespit edildiğini dil getirdi.

5 milyona yakın silah
Medyanın silahlanma konusunda daha duyarlı olması gerektiğini belirten Gezer, şöyle devam etti: ''Aramızda 1,5 milyon ruhsatlı ve bunun en az iki katı olduğu tahmin edilen ruhsatsız silah dolaşımdadır. Medya, bu silahların neden olduğu cinayetleri kanlı canlı, naklen halka sunuyor. Şiddeti bu kadarnetlikle karşısında bulan vatandaş korkup silahlanmak istiyor.''
Yayın tarihi: 17.04.2004
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.