Magazin

Sigarayı bırakmak da pahalı

Sigarayı bırakmak da pahalı

Sivas Cumhuriyet üniversitesi Aile Hekimliği Anabilimdalı Başkanı Prof Dr. Erol Sezer, sigarayı bıraktırma amacıyla kullanılan ilaçların, günlük sigara fiyatından daha pahalı olduğunu, bu ilaçların sosyal güvenlik kapsamında bulunmadığı söyledi.

Cumhuriyet Üniversitesinde oluşturulan Nikotin ve Sigara Bağımlılığı Bölümünde sigarayı bırakmak isteyen hastalara her türlü yardımın yapıldığını belirten Prof. Dr. Sezer, "Sigarayı bırakan hastalara psikolojik ve ilaç tedavisi uyguluyoruz. Hastaların belirli sürede bu alışkanlıktan kurtulmasına yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

Sigara'nın yaklaşık 25 yıllık bir sürede kanun önünde de uyuşturucu ile eşdeğer noktaya geleceğine inandığını belirten Prof.Dr. Sezer, "Piyasada sigarayı bıraktırma tedavisinde kullanılan iki tür ilaç var. Yeni çıkan ilacın günlük maliyeti 4 milyon lira. Sigarayı bıraktırmada ilaç kullanımı yüzde 20 oranında etkili oluyor. Bu ilaçların üç ay kullanılması gerekiyor. Bazıları için bu süre artabiliyor.

Ancak bu ilaçlar şu anda SSK ve Bağkur gibi hastaların alabileceği şekilde sosyal güvenlik hakları içerisinde yer almadığı için dar gelirli tiryekilerin ilaç tedavisi yaptırması hemen hemen imkansız hale geliyor. Çünkü bu durumuda sigarayı bıraktırma ilacı, günlük içilen sigaradan daha fazla maliyete neden oluyor. Zamanla bu durumun değişmesi ve bu ilaçların da sosyal güvenlik hakları kapsamına alınması gerekiyor" dedi.

Sezer, ayrıca sigaranın çabuk alışkanlık yapabileceğini belirterek, "Sadece bir iki tane içilen sigara bile, bir anda insanı tiryaki yapabilir. Başlamak ne kadar kolaysa bırakmak ta o denli zor" diye konuştu. Klinik çalışmalarında çok önemli başarılar elde ettiklerini söyleyen Prof.Dr. Sezer, "Üniversitemiz bünyesinde önceki yıllarda iki yılda ancak 5 kişi sigarayı bırakırken, bizim sağladığımız destekle bu rakam 7 misli artışla 35-40 dolayında gerçekleşmeye başladı. Ayrıca hemşirelerimiz ve yeni öğrencilerimiz arasında da sigarayı bırakma hızla yayılıyor" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 21.09.2002
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.