Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigaraya başlama yaşı düşüyor

Sigaraya başlama yaşı düşüyor

Sigaraya başlama yaşının düştüğü, erken yaşta sigara ile tanışmanın nikotin bağımlılığını artırdığı, gençlerde davranış bozukluğuna yol açtığı bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi ile SÜ Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Bölümü`nce bin 135`i erkek olmak üzere bin 823 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, sigara içenlerin yüzde 39.7`si 10-15, yüzde 52.3`ü ise 16-20 yaş arası sigaraya başlıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 56.2`si halen sigara içtiğini belirtirken, yüzde 21.4`ünün ise daha önce sigara içtiğini ancak daha sonra bıraktığını bildirdi. Sigara tiryakilerinin yüzde 83.6`sı ise günde bir paket sigara içtiğini ifade etti.

Araştırmada çok önemli bir ayrıntı olarak vurgulanan sigaraya başlama nedenleri arasında ise "arkadaş çevresi ve ortamı" yüzde 45.5 ile ilk sırada yer alırken bu etkeni yüzde 16.6 ile "heves", yüzde 6.9 ile "stresli yaşam" izledi.

"SİGARAYI BIRAKIRSAM ÖLÜRÜM"
Sigara içenlerin yüzde 67.2`sinin "Sigara içmek bana zevk veriyor" şeklinde yanıt verdiği araştırmada, tiryakilerin yüzde 7.4`ü sigara içmenin zevk verip vermediği hakkında bir fikirlerinin olmadığını, yüzde 25.4`ü ise "sigara içmek bana zevk vermiyor, sigarayı bırakırsam ölürüm, ben artık sigarasız yaşayamam" şeklinde, karamsar görüş bildirdiler.

"DAVRANIŞ BOZUKLUĞU YAPIYOR"
Selçuk Üniversitesi Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Yrd. Doç.Dr. Ruhuşen Kutlu, sigaraya erken yaşta başlamanın güçlü bir nikotin bağımlılığına yol açtığını söyledi. Tütün alışkanlığının eroin ya da kokainden daha kuvvetli bir bağımlılığa neden olduğuna işaret eden Kutlu, şunları kaydetti: "Sigara diğer uyuşturuculara geçişte bir basamak olmaktadır. Sigara kullanan gençlerin kullanmayanlara göre 8 kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski bulunmaktadır. Sigara içen gençlerde kavgacılık, belli bir çeteye girme ve çarpık cinsel ilişkiler olmak üzere tehlikeli davranış bozukluğu da görülmektedir."

Kutlu, sigara kullananların yaşının hızla düştüğü ve kullananların sayısının hızla arttığı bugünlerde, sigaraya karşı yapılacak mücadelelerin artırılması gerektiğini belirtti. Kutlu, "Özellikle çocuklar ve gençler bir arkadaş olarak gösterilen sigaranın kendilerine ne kadar zarar verdiğini bilmelidir" dedi.
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.