Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Şiddet şiddeti doğurur"

"Şiddet şiddeti doğurur"

ABD´nin Virginia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vamık Volkan, Irak´ta yaşanan gelişmelerle ilgili olarak "Irak´ta tek Saddam yerine daha küçük Saddam'lar ortaya çıkacak" dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve EÜ Psikiyatri Anabilim Dalı işbirliğiyle EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi´nde düzenlenen toplantıda "Büyük gruplarda kriz dönemi psikolojisi ve şiddet" konulu bir konferans veren Prof. Dr. Volkan, "Şiddet, şiddeti doğurur. Tarihsel sürece baktığımızda bunun örneklerine sıkça rastlamak mümkün" dedi.

"Tek Saddam yerine daha küçük Saddam'lar"
Savaş, ekonomik buhranlar gibi kriz dönemleri sonrasında toplumsal gruplarda bir sıkıntı ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Volkan, şöyle konuştu: "Arnavutluk, Gürcistan, Estonya, Sovyetler Birliği bunun en çarpıcı örneklerini bize sunmakta. Yaşanan son Irak krizi de benzer bir tablo ile karşımıza çıkacak. Yakın zaman içerisinde Irak´ta etnik gruplar arasında toplumsal parçalanmaların yaşanacağını göreceğiz. Irak´ta tek bir Saddam yerine, daha küçük Saddam'lar ortaya çıkacaktır."

"Toplumsal eziklik liderler doğurur"
Değersizlik duygusu olan toplumlarda bir liderin etrafında körü körüne bağlanma davranışının ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Volkan, "ABD´de 11 Eylül sonrasında toplumsal bir ezilmişlik duygusu ortaya çıktı. Bu süreci yaşayan toplumlar bir lider etrafında toplanma ihtiyacını duyuyor" dedi.

Söz Sizde:
Irak Savaşı'yla ilgili her konuda tartışmak, görüşlerinizi belirtmek ve diğer e-kolay kullanıcılarıyla haberleşmek için tıklayın.

(AA)
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.