Magazin

Sıcak Avrupa'ya pahalıya patladı

Sıcak Avrupa'ya pahalıya patladı

Sıcaklar Avrupa'nın peşini bırakmıyor. Aşırı sıcaklar Marie-Antoinette'in en sevdiği 326 yıllık nmeşe ağacını kuruttu, ülke genelindeki parklarda bulunan bir çok bitki ağır ağır ölüyor. Öte yandan, İngiltere'de sadece bir haftada 907 kişi sıcak nedeniyle hayatını kaybetti.

Fransa'yı Ağustos başlarında kavuran aşırı sıcak hava dalgası, Kraliçe Marie-Antoinette'in Versailles şatosunun bahçesinde en sevdiği ağacı da kuruttu. Versailles bahçe sorumlusu Alain Baraton, "1680 ya da 1681'de dikilen meşe, ancak 30-40 yıl daha ayakta kalabilirdi, aşırı sıcaklara dayanamadı. Bugün üzerinde sadece birkaç yeşil dal kaldı" dedi.

Söylendiğine göre, Marie-Antoinette'in gölgesinde oturmayı pek sevdiği tarihi meşe ağacının durumu, 1999 fırtınasında epey kötüye gitmiş, ağaç yoğun çabalar sayesinde hayata dönmüştü. Baraton durumu, "Tarihi ağaç, çevresindeki genç ağaçlar sayesinde rüzgar ve güneşten fazla etkilenmiyordu, ama fırtına çok sayıda ağacı devirince kraliçenin gözde meşesini koruyacak ağaç kalmadı" şeklinde özetledi.

Fransa'da ağustos sıcaklarının, park ve bahçelerdeki ağaçlara 1999 fırtınasından daha fazla zarar verdiği ve bitkilerin ağır ağır ölmekte oldukları söyleniyor.

İngiltere'de bir haftada 907 can
Avrupa'yı cehenneme çeviren sıcakların, İngiltere'de sadece bir haftada 900'e yakın kişini ölümüne yol açtığı tahmin ediliyor. Resmi istatistiklere göre bu yıl sıcakların etkili olduğu günlerde ölüm sayısı, geçen yılların aynı dönemlerine oranla yüzde 10 daha fazla. Uzmanlar, bu artışı aşırı sıcaklara bağlıyor.

Ülkede bu yıl 8-15 Ağustos arasında 10 bin 132 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken yetkililer, bu sayının geçen 5 yılın aynı haftasına göre 907 kişi daha fazla olduğunu ifade ediyor. İngiltere'de 8-15 Ağustos arasında hava sıcaklığı rekor seviyeye ulaşmış ve 10 Ağustos'ta Kent bölgesinde sıcaklık 38.1 derece olmuştu.
(e-kolay Haber)
Yayın tarihi: 27.08.2003
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.